Tech hvg.hu 2021. november. 24. 11:03

Otthon szerelné meg az iPhone-ját? Az Apple segít, de így sem biztos, hogy jó ötlet

Változtatott az Apple az eddigi merev elzárkózásán eszközeinek otthoni javításával kapcsolatban, azonban nincs ok a fellélegzésre. Az ilyesfajta házi szervizelés ugyanis módfelett kockázatos lehet.

Hogy az iPhone 13 kijelzőjének javítási botránya mennyiben járult hozzá, azt nem tudni, mindenesetre az Apple változtatott korábbi álláspontján, immár megengedi készülékeinek otthoni javítását. Ehhez új programot indított Self Service Repair néven, amelynek a célja, hogy megkönnyítse a fogyasztók számára az elromlott készülékek javítását.

„Az elmúlt három évben az Apple csaknem megduplázta azon szervizhelyeinek számát, ahol hozzá lehet férni az eredeti Apple alkatrészekhez, szerszámokhoz és képzéshez, most pedig lehetőséget biztosítunk azoknak, akik saját maguk szeretnék elvégezni a javításokat" – magyarázza Jeff Williams, az Apple operatív igazgatója.

A program alá tartozó első termékek az iPhone 12 és iPhone 13 lesznek, majd az M1 chipekkel ellátott Mac számítógépek következnek. Kezdetben a leggyakrabban szervizelt modulokra fog összpontosítani, például az iPhone kijelzőjére, az akkumulátorra és a kamerára, de az Apple szerint továbbiak is következnek. A Self Service Repair a jövő év elején lesz elérhető az Egyesült Államokban, és 2022 folyamán további országokra is kiterjed.

iFixit

Bár egyelőre sok az ismeretlen az egyenletben, mégis sokakban felvetődhet, érdemes-e otthon javítani például a törött kijelzőjű iPhone-t. A ZDNet mindenesetre meglehetősen szkeptikus, és az iPhone 13 Pro iFixit által végzett szétszedéses vizsgálatára hivatkozik. Az olyan alapdolgok mellett, mint a csavarhúzókészlet (és nem régi csavarhúzókészlet), olyan dolgokra van szükség, mint a hőlégfúvó és a szívófogantyú, hogy hozzá lehessen férni az iPhone belvilágához. Viszont az ilyen eszközök használata az iPhone-on nem is kis kockázattal jár. A szükséges alkatrészek sem olcsók, és ha valaki elrontja a javítást – például mert megcsúszik a csavarhúzó vagy elszakad egy szalagkábel –, máris nagyobb lehet a gond, mint amit kezdetben orvosolni akart.

A ZDNet a másodlagos sérülés problémájára is felhívja a figyelmet, ami igencsak bonyolulttá teszi a javítást. Például egy iPhone fémvázának a sérülése megnehezíti, sőt a megfelelő eszközök nélkül akár lehetetlenné teheti a kijelzőcserét. De probléma lehet az is, hogy egy átlagembernek, amennyiben javítani akarná az eszközét, drága szerszámokat kellene vennie, és innentől kezdve már nem érné meg a házilagos javítás. Megoldást jelenthetne persze, ha lehetne bérelni ilyen eszközöket, kérdés azonban, hogy az Apple meglépi-e ezt. Egyelőre még az sem világos, milyen mélységű információkat ad majd ki az Apple a „fusizóknak”.

Mindent összevetve, érdemes jól átgondolni, megéri-e otthon javítani egy amúgy drága iPhone-t. Mert ugyan tény, hogy a hivatalos javítás sem olcsó, de legalább a végeredményében biztosak lehetünk, vagy legalábbis lesz kinél reklamálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.