Két olyan kvantumszámítógépen is dolgozik Kína, amik állításaik szerint messze lekörözik a nyugati eszközökben rejlő potenciált és az általuk elérhető teljesítményt.
A Google két évvel ezelőtt jelentkezett Sycamore nevű újdonságával, mely egy úgynevezett kvantumszámítógép. Az akkori bejelentést több szaktekintély is komoly súlyúnak nevezte, ám úgy tűnik, hogy a rendszer napjai megvannak számlálva: Kína ugyanis két olyan masinát is villantott, amik állításuk szerint felülmúlják a nyugati eszköz nyújtotta sebességet.
Az újdonságok egyike a Zucsoncsi 2.1, mely egy 66 qubites monstrum, szemben a Google-féle Sycamore 55 qubitjével – írta erről az Interesting Engineering. A kínai masina összességében tízmilliószor fürgébb az amerikai fejlesztésnél, és ezzel a világelső is ilyen tekintetben.
A Csiucsang 2 még a fenti eszköznél is sokkal erősebb, főként azért is, mert fényalapú. A fotonikus eljárás lehetővé teszi, hogy a rendszer elképesztően bonyolult műveleteket egy szempillantás alatt oldjon meg – illetve még annál is gyorsabban. A kutatók szerint a rendszer
egy milliszekundum (ezredmásodperc) alatt végez el egy olyan számítást, amivel a hagyományos eszközök 30 trillió év alatt végeznének.
Az áttörést egy, a kutatócsoporttal készült interjú során fedték fel, melyet kedden sugárzott a kínai állami CCTV. Ez kissé gyanússá teheti a hírt, de a témában két tanulmányt is kiadtak, melyek a Physical Review Letters és a Science Bulletin szaklapokban böngészhetők.
Holnaptól borul a fél világ? Mit jelent a kvantumfölény, mire számíthatunk ezután?
A Google bejelentette, hogy elérte a kvantumfölényt, azaz olyan kvantumszámítógépet építettek, amely meghaladja a klasszikus számítástechnika legfelső határait. Hogy valami fontos előrelépésről van szó, azt mindenki érzi, de hogy pontosan mit is jelent és milyen következményekkel járhat, az némi magyarázatra szorulhat. Íme a közérthető válasz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.