Az iskolázottság és a házasságon kívüli első szülés kapcsolatát vizsgálta egy amerikai tanulmány, arra a következtetésre jutva, hogy az iskolázottabbak jobban hajlanak erre.
Változnak az idők, ma már nem botránkozik meg senki sem azon, ha valakinek házasságon kívül születik gyereke. Azonban érdekes kapcsolat lehet az iskolázottság és az ilyesfajta gyerekvállalás között egy amerikai kutatás szerint. A Johns Hopkins Egyetem szociológusa az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) arra a következtetésre jutott, hogy a diplomás nők nagyobb valószínűséggel házasodnak csak a második gyerekük születése idején, azaz történelmi változás következett be a gyerekvállalás és a házasság tekintetében: a házasság (fontossága és ideje) eltolódhat az életesemények sorában.
A demográfiai adatokat összehasonlító kutatás során kiderült, hogy a házasságon kívüli elsőszülöttek aránya összességében nőtt, de ez a növekedés szignifikánsabb az egyetemet végzett nők körében. Mindez nem jelenti azt, hogy elutasítanák a házasság intézményét, csupán azt mutatja, hogy egyre több esetben történik házasságkötés az első gyerek születése után, nem pedig előtte. Ez egyfajta változásra is utal a házasság szerepének értékelésében.
A szakember szerint elsősorban anyagi problémák állhatnak a háttérben, például kölcsönök felvétele a tanulmányok során, illetve sokan elhalasztják az egybekelést addig, amíg nem érnek el hasonló körülményeket, mint a körülöttük élő házaspárok. De legalább ilyen súllyal esik a latba az egyedülálló szülők, illetve a házasságkötés nélkül együtt élő párok társadalmi elfogadottsága.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.