A legilletékesebb, a Microsoft erősítette meg, hogy a Windows 11 nem fogja támogatni az Apple M1 processzorával dolgozó számítógépeket. Persze van virtualizáció is, ennek eredménye azonban kétséges lehet.
Amikor az Apple elindította a MacBook M1 verzióját, a felhasználókat nagyon érdekelte, hogy az Apple támogatja-e a Windows 10 telepítését. A válasz az volt, hogy ez a Microsofttól függ. A Microsoft ezután együttműködött a Parallels virtuálisgép-szolgáltatóval, hogy biztosítsa a „Windows 10 on ARM” élményt.
Mostanra viszont megváltozott a helyzet, a Microsoft már nem működik együtt a Parallels Desktoppal, lehűtve azok lelkesedését, akik úgy gondolták, hogy a Windows 10-hez hasonlóan majd a Windows 11-et is tudják futtatni M1-es gépen. Ez viszont – nyilatkozta a Microsoft szóvivője a The Registernek – nem támogatott forgatókönyv az új rendszer esetében (mint ahogy az operációs rendszer közvetlen hardveren történő futtatása sem).
Mindez tehát azt jelenti, hogy bár továbbra sem lehetetlen Windows 11-et futtatni M1-es gépeken virtulizációs megoldással, azonban fontos megérteni a Microsoft figyelmeztetésének a fontosságát. Meglehetősen kényelmetlen lehet ugyanis a virtuális gépek felhasználói számára, ha a Microsoft nem nyújt majd technikai támogatást.
A Windows 11 fejlesztői csatornáról például nemrégiben hardverkompatibilitással kapcsolatos hibákról érkezett hír az M1 Mac számítógépeken, és bár a Parallels frissíteni tudta a szoftverét (a 17.0.1-es verzióra), és a probléma megoldódott, elképzelhető, hogy egy jövőbeli forgatókönyv szerint nem lehet majd ilyen gyorsan javítani. Még az sem kizárt, hogy a Microsoft a jövőben bármikor olyan változtatásokat hajt majd végre az operációs rendszerben, amely végképp lehetetlenné teszi ezt a virtualizációt, így azok a felhasználók, akik fizettek a virtualizációs szoftverért, hoppon maradnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.