Tech hvg.hu 2021. szeptember. 06. 13:29

Nézze meg jól ezt a videót, de vigyázzon: az ön agyát is átveri

Adott egy csíkos háttér, és két merőlegesen mozgó téglalap. A végeredmény egy remek optikai csalódás.

Mindegy, hogy álló- vagy mozgókép, számtalan olyan optikai illúzió létezik, ami képes átverni az ember agyát. Korábban mi is mutattunk már jó néhány érdekeset, most pedig hoztunk egy újabbat. Az alábbit Stepping feet (magyarul valószínűleg: Lépések) néven ismerik a szakemberek, és bár nem új, bárki agyát át tudja ejteni, aki nem ismeri a lényegét.

Az alaphelyzet egyszerű: van egy fekete-fehér, függőleges csíkozással ellátott háttér, amelyre merőlegesen két, különböző színű téglalap halad. Első ránézésre úgy tűnik, előbb az egyik, majd a másik mozdul meg.

Ám ahogy a videó készítője is írja, ez tévedés, a két téglalap ugyanis azonos sebességgel halad egymás mellett. Ez azonnal látszik, amint megváltozik a háttér (vagy épp a téglalapok színe).

A két téglalapot azért látjuk különböző időpontokban megmozdulni, mert túl nagy a kontraszt a fekete-fehér háttér, valamint a téglalapok színe között. A fenti esetben a sárga szín a feketétől, a kék pedig a fehértől üt el jobban. Mivel a két négyszög egyszerre mozog, egyszerre érik el ugyanazt a fekete és fehér vonalat, ám a különböző színük miatt úgy tűnik, mintha külön-külön mozognának.

Ha az embernek egyszer már ráállt a szeme, és ismeri a trükk lényegét, már sokkal inkább azt látja, hogy a két téglalap ugyanazzal a sebességgel és egyszerre mozog.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.