Tech hvg.hu 2021. augusztus. 26. 13:51

Elkészült az új gigantikus processzor, a gyártó szerint az emberi agyat is képes felülmúlni

A Cerebras CS-2 nevű lapkája 850 ezer maggal rendelkezik, így olyan bonyolult feladatokat is képes megérteni és feldolgozni, melyek összetettebbek, mint az emberi agy. A chip ráadásul kombinálható és skálázható, ezzel még tovább növelve a teljesítményt.

Először két éve, majd tavaly novemberben jelentkezett azzal az újfajta chippel a Cerebras, aminek a mérete és a kapacitása is meghökkentő: a 400 ezer maggal ellátott fejlesztésben bőven elégséges kakaó van a gyártó szerint, hogy a világ egyik legerősebb szuperszámítógépét is lekörözze.

A Cerebras most ismét felülmúlta önmagát, ugyanis elkészített egy újabb, és nem kevésbé lassabb lapkát: az egyszerűen csak CS-2-nek nevezett eszközben már 850 ezer mag dolgozik, vagyis a teljesítmény ezen része az előző több mint duplája. A hardver emellett skálázható is, így a hasonló rendszerekben még nagyobb gyorsaság érhető el – írta a Tom's hardware.

Cerebras

A fentieken túl azonban sokkal hangsúlyosabb, hogy a chip a 120 trillió paraméteres mesterségesintelligencia-alapú modellekkel is megbirkózik. Csak összehasonlításképp: az emberi agy 100 trillió szinapszissal rendelkezik. A Cerebras mindezt úgy értékeli, hogy a lapka lényegében az emberi elme által már fel nem fogható feladatokat is képes elemezni és megoldani. A gyártó mindezek mellett az összekapcsolhatóságot tartja a CS-2 legnagyobb előnyének, ugyanis a megfelelő hálózaton (illetve memóriamodulokkal kiegészítve) akár 192 ilyen chip is együtt dolgozhat. El lehet képzelni, hogy ha csak egyet ilyen fokú teljesítményre lehet befogni, akkor további 191 mit művelhet.

Az újfajta chip egyébként szintén nagyobb, mint az átlagos (például telefonokba, számítógépekbe kerülő) megoldás, hiszen egy táblagép méreteivel vetekszik. Az újdonságot a TSMC közreműködésével készítették, 7 nm-es gyártástechnológián. Ennek megfelelően nem is olcsó, és nem is hétköznapi használatra tervezék: a Cerebras ügyféllistáján kizárólag katonai, hírszerzési és tudományos szervezetek szerepelnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.