Eddig is lehetett tudni, hogy a Tyne-parti város volt az északi határ, de a pontos helye csak most lett ismert az egykori római határfalnak.
1900 éves darabját fedezték fel Hadrianus falának Newcastle-ben, írja a The Guardian. Bár azt eddig is lehetett tudni, hogy a római uralkodó brit szigeteki birodalmi határfalának legészakibb része a Tyne-parti városban volt, a pontos helyére csak most derült fény, miután egy vízügyi ásatáson beleütköztek a munkások.
A most megtalált háromméteres maradvány a legelső szakaszban, időszámításunk kezdete után 120. körül épülhetett. Az építményt felfedező vízvezeték-szerelők mindössze 50 centiméterrel a föld alatt bukkantak rá a régészeti leletre, azért nem találták meg eddig, mert Newcastle egyik legforgalmasabb útja alatt fekszik. A munkások megoldották, hogy meg tudják kerülni a felújítás során a hadrianusi faldarabot.
[Lementek szonárral a Velencei-lagúna fenekére: épületeket, utat találtak]
Philippa Hunter, a brit archeológiai kutatóintézet munkatársa kiemelte: az egyik legidősebb, így az eredeti északi határt egyik legpontosabban jelölő maradványt sikerült felfedezni. A helyi vízművek egyik munkatársa, Graeme Ridley arról beszélt a lapnak, hogy a régió hagyatékának fontos eleme Hadrianus fala, az pedig, hogy ők találhatták meg a történelmi emléket, külön megtisztelő. Hozzátette: mindenben együtt fognak működni a régészekkel, hogy az építmény sértetlen maradjon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.