A Peruból indult mutáció megjelent az Egyesült Államokban is, nem tudni, mennyire védenek ellene a vakcinák.
Egyre nagyobb figyelem övezi a koronavírus lambda nevű mutációját, amely mostanra az Egyesült Államokban is felbukkant: egy texasi kórház, a Houston Methodist Hospital regisztrálta az első ilyen esetet.
A lambda változat hivatalosan Peruból indult, de a szakértők eddigi véleménye alapján nem veszélyesebb a delta nevű variánsnál, amely ma már számos országban terjed. (A delta mutációt Magyarországon is azonosították.) A lambda változat megjelenése ugyanakkor aggodalommal töltötte el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértőit, mert azt továbbra sem tudni, pontosan milyen mértékben fertőz, és hogyan teljesítenek ellene a különféle vakcinák.
A CNN szerint az eddig elvégzett laboratóriumi vizsgálatok alapján a lambda tüskefehérjéjében három olyan mutáció is található (RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q és a F490S jelzések), amik ellenállóvá teszik a vírust a vakcinák által kiváltott semlegesítő antitestek hatásával szemben. Két másik mutáció pedig (a T76I-nek és az L452Q-nak nevezett) a könnyebb átvitelben segíti a variánst, vagyis fertőzőképesebbnek tűnik. Minderről japán kutatók adtak hírt az első megfigyelések alapján.
A WHO a fentiekre tekintettel „érdeklődésre számot tartó variánsként” hivatkozik a lambdára, azaz: szerintük is érdemes figyelemmel kísérni a terjedését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.