Ősi vadászkutya maradványaira bukkant egy spanyol–olasz–grúz paleontológuscsoport a grúziai Dmanisi régészeti lelőhelyen.
A grúziai falu a paleoantropológusok egy fontos lelőhelye évtizedek óta. Itt találták meg a Homo erectus előember mintegy 1,8 millió éve élt egyik alfajának maradványait.
A most feltárt ősi kutyamaradványok a kutatók szerint egy eurázsiai vadászkutyáé (Canis (Xenocyon) lycaonoide), amely mintegy 1,8 millió éve jelent meg először és 800 ezer éve halt ki. A megtalált csonttöredékek – fogak és egy állkapocsdarab – alapján úgy vélik, hogy a kutya mintegy 30 kilogramm súlyú lehetett, és egy fiatal egyed volt.
A kutatók szerint Dmanisiben, ahol számos állat maradványait tárták már fel, először bukkantak eurázsiai kutya maradványaira, és ezek a leletek a valaha talált legöregebb ilyen fosszíliák európai lelőhelyen. A Scientific Reports című tudományos folyóiratban közétett tanulmányukban megjegyezik, hogy a maradványok megtalálása nem jelenti azt, hogy a kutya háziasítva lett volna.
Korábbi kutatások szerint az ember mintegy 40 ezer éve kezdett háziasítani bármely kutyafajtát.
A kutya és az emberi fosszíliák közelsége azonban azt jelzi, hogy együtt éltek a térségben, és esetleg egymástól szereztek élelmet. Az ember és az ősi kutya valószínűleg akkor találkozhatott, amikor az eurázsiai vadászkutya délre, a Közel-Keletre és Afrikába vándorolt, és az emberek Afrikából északra, Európába és Ázsiába vándoroltak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.