Egymásnak eresztettünk két kompakt, könnyű és komoly teljesítményű hordozható számítógépet, és megnéztük, hogy mennyire használhatók a dolgos hétköznapokban. Apró Thinkpad a kicsit nagyobb Surface ellen.
Könnyen hordozható, fürge működésű, elérhető árú. Ha ebből a három jellemzőből bármelyik kettővel megelégszünk egy új notebook beszerzésekor, akkor nyert ügyünk van. A baj csak az, hogy a három egyszerre nem igazán szokott működni.
Ékes bizonyíték erre jelen tesztünk két alanya. Mind a Lenovo Thinkpad X1 Nano, mind a Microsoft Surface Laptop 4 kompakt és nagy teljesítményű laptop, viszont ezen remek tulajdonságokat alaposan megfizettetik velünk a kasszánál. Jövünk a két masina kapcsán gyűjtött gyakorlati tapasztalatokkal.
Microsoft Surface Laptop 4
A redmondi mamutcég hivatalos megfogalmazása szerint a Surface Laptop 4 egy könnyű, üzleti hordozható számítógép, amivel mi nem is vitatkoznánk. A 308x223x14,5 milliméteres újdonság mindössze 1265 grammot nyom a mérlegen, vagyis egy kisebb táskában is könnyen bárhova magunkkal vihető.
A matt ezüst alumínium készülékház remek minőségérzetet biztosít, amelyen tovább javít az első blikkre talán furcsa, de kiváló tapintású Alcantara belső borítás. Ha esetleg ez mégsem nyeri el tetszésünket, konzervatívabb felülettel is elérhető a készülék.
A 3:2 képarányú kijelző kiváló képminőségű, egyszerűen jól esik ránézni. A fényerő meghaladja az átlagot, viszont negatívum az erősen tükröződő felület, a 11-14 milliméter vastag kávák pedig ma már enyhén divatjamúltnak mondhatók. 30 ezer forint ellenében Surface Pen nevezetű toll kapható a laptophoz, melynek 13,5 colos kijelzője ennek megfelelően érintésérzékeny. A gépből ezenkívül 15 colos változat is készül, ami még mindig csak 1542 grammos.
A 27,5x10 centiméteres billentyűzet remek háttérvilágítással bír, az alatta lévő touchpad pedig hatalmas, 11,5x7,6 centiméteres. Ujjlenyomat-szenzor nincs, pedig egy üzleti gépen kiemelten jó szolgálatot tehetne, ezenkívül pedig sajnos az SD-kártyaolvasóról és a HDMI-kimenetről is le kell mondanunk.
Bal oldalt egy USB-A, egy USB-C és egy 3,5 milliméteres csatlakozó aljzatot találunk, az ellentétes oldalon egy mágneses egyedi töltőportot helyeztek el a fejlesztők, a kompakt töltő 65 W-os. A tesztgépben egy 11. generációs tehát legújabb i5-ös Intel processzor rejtőzik, ami mellett 8 GB RAM és egy cserélhető 512 GB-os SSD teljesít szolgálatot.
Ez a konfiguráció tökéletesen elegendő az átlagos felhasználáshoz, igény szerint pedig i7-es chippel és több memóriával is rendelhető a laptop. Jó hír, hogy AMD Ryzen 5 és 7 processzoral is kérhető a masina, és többek közt a hosszabb üzemidő, illetve az alacsonyabb ár miatt is érdemes elgondolkodni ezen az opción.
A tesztgép esetében 17 órás üzemidőt ígér a gyártó, mi a gyakorlatban 10-12 órát tapasztaltunk. A Dolby Atmos hangrendszer és a dupla mikrofon minősége közepesnek mondható, wireless adatátvitel fronton pedig megkapjuk a ma már elvárható wifi 6-ot és Bluetooth 5.0-át.
Lenovo Thinkpad X1 Nano
A megbízható és valóban jól használható üzleti notebook fogalma sokak számára hosszú évtizedek óta egyet jelent a Thinkpad sorozattal. A kínai gyártó legújabb X1 Nano modellje is azon van, hogy öregbítse a széria remek hírnevét, ráadásul teszi mindezt már-már pofátlanul kis méret és alacsony tömeg mellett.
A matt fekete külsejű és remek tapintású, bár kicsit könnyen piszkolódó külsejű újdonság 293x208x13,9 milliméter méretű, és mindössze 907 grammot nyom a mérlegen. Vagyis közel 40 százalékkal kevesebbet, mint a már amúgy sem túl nehéz Surface Laptop 4.
Joggal gondolhatnánk, hogy akkor biztos jelentősen kisebb kijelzőt kapunk, ez azonban nem így van. Az X1 Nanóban lévő 13 colos panel alig kisebb a microsoftos riválisban lévő társánál, a kávák pedig minden oldalon egész vékonyak. A pixelsűrűség hajszálnyival alacsonyabb ugyan, ennél azonban fontosabb, hogy a matt kijelző lényegében egyáltalán nem tükröződik.
A fényerő minimálisan meghaladja a riválisét, az érintésérzékenység viszont feláras tétel. A 16:10-es képarány jobban passzol a videókhoz, a Dolby Vision minősítésnek köszönhetően pedig a lehető legjobb minőségben netflixezhetünk. Apró figyelmesség, hogy a kijelző feletti webkamera egy apró elhúzható fedéllel szigorúan kikapcsolható.
A karbonszálas magnéziumötvözet borítás és a speciális szigetelések révén a parányi Thinkpad 12-féle katonai szabványnak is megfelel, vagyis bízhatunk abban, hogy egy véletlen leejtés vagy egy kis nedvesség nem tesz kárt a drága technikában.
USB-A csatlakozó nincs, USB-C-ből kettőt kapunk és utóbbin keresztül tölthető az akkumulátor is. A 65 W-os töltővel 1 óra alatt 80 százalékra tölthető a lemerült telep, a gyártó által ígért 13 órás üzemidő a valóságban 8-10 óra magasságában mozog.
A 26,5x10,5 centiméteres billentyűzet kiválóan használható, egyediségét a piros TrackPoint kezelőszerv adja. A tapipad kisebb, mint a riválison, de felette három dedikált nyomógomb található, ezenkívül pedig ujjlenyomat-szenzort is kapunk a pénzünkért.
A hivatalos Intel Evo minősítés garancia a remek sebességre, és a tesztgépben lévő 11. generációs i7-es processzor, a 16 GB RAM, illetve az 512 GB-os SSD triumvirátusa a gyakorlatban is kiválóan muzsikál. Ahogy a riválisban, úgy itt is integrált Iris Xe grafikusgyorsító található, ami a gamereket leszámítva széles rétegek igényeit képes kielégíteni.
A 4 mikrofon és a 4 hangszóró valamivel átlag feletti minőségi szintet képvisel, és természetesen wifi 6, illetve Bluetooth 5.0 is található a fedélzeten. A notebook hátulján egy apró SIM-slotra lehetünk figyelmesek, melynek köszönhetően 4G/5G mobilnetet is használhatunk.
Konklúzió, árak
Mind a Microsoft, mind a Lenovo alaposan kitett magáért, a Surface Laptop 4 és a Thinkpad X1 Nano is abszolút minőségi, könnyen hordozható és komoly teljesítményű notebook. Ha az ár nem számít, egyértelműen a Lenovót választanánk, ár/érték arányban viszont a Microsoft gép teljesít jobban.
A tesztre kapott Surface ára 500 ezer forint, ami nem kevés pénz, viszont a Thinkpadért még sokkal többet, mintegy 1 millió forintot kérnek el. Nem állítanánk, hogy utóbbi mindenben kétszer jobb, azonban egész biztos akadnak olyan vásárlók, akik a kisebb méretért és a nagyobb megbízhatóságért cserébe kifizetik a dupla vételárat.
Olyannyira nem kis összegekről beszélünk, hogy az Apple kínálatában 430-610 ezer forint körül már remek M1 chipes MacBook Airt, 550-710 ezer forint ellenében pedig hasonló processzoros MacBook Pro 13-at találhatunk, kiváló teljesítménnyel és hosszú üzemidővel.
Jó vétel lehet a Surface Laptop 4 Ryzen 5 chipes alapmodellje 400 ezer forint körül, illetve a Thinkpad X1 Nano i5-ös változata is hazavihető már valamivel 800 ezer forint felett.