Tech hvg.hu 2021. július. 29. 13:03

100 ezer dominóból építette meg a Super Mario egy képkockáját egy robot – videó

Az egykori NASA-mérnök, Mark Rober öt éven át fejlesztette a Dominator nevű robotját, ami nemrég egy új Guinness-rekordot állított fel.

Új Guinnes-rekordot állított fel a Dominator nevű robot: 24 óra leforgása alatt 100 ezer dominót állított fel a gép, amiből az egyik legismertebb videojáték, a Super Mario egy képkockája rajzolódott ki.

A robotot a NASA egykori mérnöke, a jelenleg YouTube-videókat gyártó Mark Robert készítette, segítségére pedig két szoftvermérnök volt. A gépet öt éven át fejlesztette és építette Robert, a működéséhez pedig 14 ezer sornyi kódot kellett megírni.

A szerkezet egyes részei 3D-nyomtatással készültek, a kerekeit pedig úgy tervezték meg, hogy minden irányba képes legyen mozogni anélkül, hogy azokat meg kellene mozdítania.

Hogy kiderüljön, a robot mennyivel hatékonyabb, mint az ember, az ismert dominóművészt, Lily Hevesh-t kérte fel a mérnök arra, hogy versenyezzen a géppel. Míg Hevesh nagyjából 30 dominót tud lerakni egyszerre, a Dominator nagyjából 10x gyorsabban dolgozik nála. Két óra leforgása alatt több mint 9000 egységet rakott le a helyére.

A készüléket egy jóval nagyobb rendszer tölti meg: egy robotkar a színek szerint kiválogatott dominókat a megfelelő nyílásba helyezi be, így a Dominator már a helyes sorrendben tudja letenni azokat.

A gép végül 24 óra alatt állított fel a 100 ezer egységet. Ez hét profi építésznek nagyjából egy heti munkája lenne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. május. 06. 20:00

Dorka maximum fokozaton készül az érettségire, mégis stresszel – kiégő tinédzsereket termel a magyar oktatás

Állandó fáradtság, ingerlékenység, alvási problémák, megváltozott evési szokások, koncentrációs nehézségek – sokak számára csenghetnek ismerősen a felsorolt tünetek, ugyanis a 10 és 19 év közötti magyar fiatalok közül minden ötödik küzd valamilyen mentális zavarral Magyarországon. Bár a „kamaszkori kiégés” egyelőre nem hivatalos diagnózis, a jelenség nagyon is valós, és egyre több fiatalt érint. Mi áll a háttérben, és mit tehetünk a megelőzésért?