A fehér orkákból annyira kevés van, hogy egyet is csodaszámba megy látni, ehhez képest egyszerre kettő bukkant fel Hokkaidónál.
Miközben a világ a tokiói olimpiára figyel, a Japán fővárostól mintegy 1000 kilométerrel északabbra egy ennél is izgalmasabb dolog történt. A DailyMail beszámolója szerint a japán bálnafigyelőknek abban a hihetetlen szerencsében volt részük, hogy egyszerre két fehér orkát is megpillanthattak.
Hogy ez mennyire különleges jelenség, azt jól leírja, hogy 2014-ig bezárólag a világon csupán négy fehér bálnát láttak a tudósok. Az élőlényeket még július 24-én sikerült megfigyelni és lefényképezni a Hokkaido és Kunasir-sziget között elterülő szorosban.
Another photo of one of the white killer whales in Japan—this one highlights not only how visible the rake marks are on white skin, but also the dorsal cape, which extends from the saddle patch down towards the eyepatch!
— Emma Luck (@emmaluck22) July 27, 2021
Photo taken by Rina Nagashima/Magnus News pic.twitter.com/xCuvOsLIDG
Something pretty wild from Japan today: whale watching operators saw not one, but TWO white killer whales in Hokkaido!
— Emma Luck (@emmaluck22) July 24, 2021
Photos are from Goijiraiwa Kanko Whale Watching: https://t.co/ugwkJfuhg4 pic.twitter.com/MOQJbz5zbQ
A képek alapján az egyik állatnak valamivel sötétebb volt a bőre, míg a másiknak karcolások voltak a testén. A helyi utazási iroda egyik munkatársa szerint utóbbit már látták néhány évvel ezelőtt, ám ez volt az első alkalom, hogy a fiatal társát is megfigyelhették, és az is, hogy egyszerre látták a két egyedet.
A lap arról ír, hogy a két állat valószínűleg nem "igazi" albínó. A fehér színük mögött valószínűleg a leucismus áll, ami azt jelenti, hogy ugyan termel a szervezetük melanint, de a bőrük vagy fehér foltos, vagy jóval világosabb a társaikénál. Mindez megmagyarázza, a szemük körül miért látszik még így is az orkákra jellemző fehér folt, és miért sötét a szemük.
A fehér orkák olyan ritkák, hogy sokáig csak legendának tartották a létezésüket. A tudósok jelenleg körülbelül öt példány létezéséről tudnak, ám a számuk emelkedik, ez pedig arra utalhat, hogy a bálnák komoly bajban vannak. A populáció csökkenésével kevesebb az esélyük hozzájuk hasonló társat találni, a recesszív gének pedig lassan egyre több egyedben lesznek ott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.