Az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinák esetében a harmadik oltást nem látják prioritásnak.
A jelenlegi járványhelyzetben nem kell mindenkinek beadni a harmadik oltást, először a 60 éven felüli, Sinopharm vakcinát kapottakat kéne újraoltani – írták magyar járványszakértők a Telexhez eljuttatott sajtóközleményben.
Orbán Viktor miniszterelnök éppen egy hete jelentette be, hogy Magyarországon lehetővé teszik mindenkinek a harmadik oltást, ha már eltelt négy hónap a második dózis beadása után. Bár a végleges javaslat még nem készült el, a kormány már többször utalt rá, hogy kevernék a különböző oltóanyagot, így például aki első két alkalommal kínait kapott, azt mRNS-alapú vakcinával oltanák be a harmadik alkalommal, de ugyanígy más típusú járna a vektorvakcinával (Szputnyik, AstraZeneca) oltottaknak. Karikó Katalin, a Pfizer-vakcina kifejlesztője nem ért egyet azzal, hogy az mRNS-vakcinával oltottak Sinopharmot vagy vektorvakcinát kapjanak.
A jelenlegi javaslat szerzői – dr. Balkányi László (PhD orvos, ECDC volt tudásmenedzsere), dr. Falus András (immunológus, professzor emeritus, az MTA tagja), dr. Rékassy Balázs (orvos, egészségügyi szakmenedzser) és dr. Sarkadi Balázs (kutató orvos, az MTA tagja) négy pontban foglalták össze a jelenleg legfontosabb feladatokat.
- Először azokat kell beoltani, akik még nem adatták be maguknak a vakcinát. Ha szükséges, akkor ehhez korlátozásokat és pozitív ösztönzőket is be kell vezetni.
- Össze kell állítani egy szakmai bizottságot, amely tanácsokkal segítené az oltási program alakítását.
- A testület első feladata „a Sinopharm vakcinát kapott 60 év feletti korcsoport pót-oltásának szakmai vizsgálata, és javaslattétel a védettségük hatékony megoldására” lenne.
- El kell végezni az oltások hatékonyságának vizsgálatát és közölni kell a vizsgálatok eredményeit.
Lehet, hogy a harmadik oltás előtt szükség lenne egy kötelező antitestmérő vizsgálatra, hogy csak a negatívak kapjanak új oltást, de ha az ellátórendszer kapacitása ezt engedi, akár minden ilyen alanyt újra lehetne oltani, méghozzá lehetőség szerint mRNS-vakcinával.
Az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinák esetében a harmadik oltást nem látják prioritásnak, már csak azért sem, mert az esetleg csökkentheti a későbbi oltási hajlandóságot, pedig az esetleges mutációk miatt arra még szükség lehet.
A Sinopharm valószínűleg nem véletlenül szerepel kiemelten a nyilatkozatban, hiszen éppen a héten jelent meg egy publikáció előtt álló, magyar tudományos tanulmány a preprinteket gyűjtő medRxiv szerveren. Ebben a Sarkadi Balázs akadémikus és Ferenci Tamás biostatisztikus vezette kutatócsoport 450, kínai vakcinával oltott emberen végzett antitestmérést, az eredményeket életkor, nem és a második oltás óta eltelt idő függvényében vizsgálták meg.
A kutatók megállapítása szerint a nem és az idő kevéssé befolyásolja az antitestek jelenlétét, az életkor annál inkább: amíg az 50 év alattiak esetében az antitestek a vizsgált személyek 90 százalékánál jelen voltak, a 60 év felettiek 25 százalékánál, a 80 év felettiek felénél egyáltalán nem indult be az antitesttermelés, 60 éves korban pedig már a vizsgált alanyok 60–75 százalékánál alacsony antitestszámot állapítottak meg.
Az antitest jelenlétét korábban több magyarországi kutatás is vizsgálta önkéntes alapon, mind az öt elérhető vakcina esetében. A Semmelweis Egyetem vizsgálata is azt mutatta ki, hogy a kínai vakcina esetében volt a legalacsonyabb az antitesttel rendelkező oltottak aránya, az ott vizsgált 881 Sinopharmmal oltott ember közül átlagosan 84 százaléknál mutatták ki az antitest jelenlétét. Itt olyanokat vizsgáltak, akik szervezetében egy korábbi, máshol végzett vizsgálat nem mutatott ki antitestet. Életkor szerint nagy volt a különbség: 60 alatt a vizsgáltak 93, az idősebbek 82 százalékának volt antiteste. Hasonló vizsgálatot rendelt meg a főváros is, az abban résztvevők 23,9 százalékánál nem alakult ki védettség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.