Vége már annak a kornak, amikor az Apple-gépek használóinak alig volt mit tartaniuk a rosszindulatú támadásoktól. És sajnos így marad ez az M1-es gépeknél is.
Rossz hírt kaptak a legújabb, M1-es lapkával futó gépek tulajdonosai: mind a biztonsági szakemberek, mind a malware-ellenes megoldások észlelni kezdték a támadásokat az ilyen komputerek ellen. Valahol ez érthető is, hiszen – írja a DarkReading – ahogy egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert az új Apple-gépek mind az otthoni, mind az üzleti fogyasztók körében, annál jobban növekszik a valószínűsége az őket célzó új rosszindulatú programok megjelenésének.
Persze az új M1-es technológia gyorsabb és hatékonyabb, mint az előző, különösen azért, mert segít megvédeni a számítógépet a fizikai hozzáféréstől és a távolról történő kihasználástól. Válaszul a rosszindulatú programok fejlesztői úgy alakították át Windowsra írt támadó programjaikat, hogy macOS operációs rendszeren fussanak. A 2020-as macOS-kártékony programok körülbelül fele Windows vagy Linux kártevő volt korábban, amelyek azután áttelepültek a macOS-be.
Az M1 platformot, az Apple új ARM 64-alapú mikroprocesszorát megcélzó rosszindulatú programok növekvő mennyiségére már Patrick Wardle, az Apple biztonsági szakembere is figyelmeztetett. Amikor Wardle szétválasztotta a macOS kártevő bináris fájljait (Intel-alapúra és M1-alapúra), a malware-ellenes rendszerek sikeresebben észlelték az Intel platformra irányuló kártevőket, mint az M1 platformot célzókat, annak ellenére, hogy a bináris fájlok "logikailag megegyeztek". Wardle szerint ez annak a jele, hogy a létező víruskereső aláírások általában csak a macOS kártevő Intel változatának számára jönnek létre. Véleménye szerint a detektálásnak be kellene vetnie a viselkedésalapú technológiát is, mivel a statikus elemzés önmagában kudarcot vallhat.
A Malwarebytes friss jelentése szerint a rosszindulatú Windows-programok észlelései 24 százalékkal csökkentek az üzleti felhasználók körében, míg a Mac üzleti felhasználói esetében 31 százalékkal nőttek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.