A Mozilla a felhasználók segítségével nézte meg, miként működik a YouTube ajánló algoritmusa.
A Mozilla még 2020 szeptemberében adta ki a RegretsReporter nevű bővítményét Firefoxra és Chrome-ra egyaránt, hogy a segítségével rendet tegyenek a YouTube-on. A rendszer a felhasználókra támaszkodik, akik jelenthetik, ha káros tartalommal találkoznak a videómegosztón.
A Mozilla azért látta szükségét egy ilyen bővítmény kiadásának, mert bár a YouTube elviekben sokat tett már az ilyen tartalmak visszaszorítása érdekében, a gyakorlatban nem mindig látszik, hogy az eszközei hatékonyak lennének. A RegretsReporter működéséről a bejelentése óta nem sokat hallhattunk, most azonban közzétette a Mozilla, hogy a felhasználói jelentések alapján milyen tartalmakat kínál a rendszer.
[Nem érti, miért hiszik olyan sokan, hogy lapos a Föld? Itt a magyarázat a YouTube-on]
A cég összesen 3362 jelentést kapott a felhasználóktól – emellett pedig még jó sok egyéb adatot. Ezek összesítéséből kiderült, hogy a jelentett videók 12,2 százaléka sértette meg a YouTube felhasználási feltételeit, és nagyjából kilenc százalék volt az, amit el is távolított a videómegosztó a platformjáról. Igaz, ezek több mint 160 millió megtekintést hoztak össze addigra.
Brandy Guerkink, a Mozilla egyik vezetője szerint mindebből az látszik, hogy a YouTube algoritmusa továbbra is ajánlja a felhasználóknak a káros tartalmakat. Olyannyira, hogy az esetek 43,3 százalékában a káros tartalom semmilyen összefüggésben nem állt a felhasználó korábbi megtekintéseivel. Emellett a jelentett videók száma 60 százalékkal magasabb volt azokban az országokban, ahol az elsődleges nyelv nem az angol.
A YouTube az NBC Newsnak úgy reagált, csak az elmúlt évben több mint 30 olyan változást eszközöltek a YouTube-on, ami segített csökkenteni a káros tartalmakat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.