Tech hvg.hu 2021. július. 05. 12:03

Három-négyszeresére drágult egy amúgy olcsó számítógépes alkatrész a Windows 11 miatt

A Windows 11 egyik fontos követelménye, hogy a gép, amin használják, rendelkezzen a TPM nevű biztonsági processzorral. A vásárlók megrohanták a webáruházakat.

Alaposan megdrágultak az úgynevezett TPM-modulok (Trusted Platform Module), vagyis a számítógépekbe utólagosan is beilleszthető biztonsági processzorok – jelentette a Somag, amely szerint a jelenség hátterében egyértelműen a Windows 11 érkezése áll. A Microsoft által csak nemrég bemutatott oprendszer egyik fontos követelménye ugyanis a chip megléte.

A Somag szerint a biztonsági eszközök alapvetően olcsónak számítottak, hiszen a Windows 11 érkezése előtt a legdrágább változatokat is 6-7, illetve 8 ezer forintnak megfelelő dollárért lehetett megrendelni. A Microsoft bejelentése után viszont kilőttek az árak, és a modulok többségét ma már három-négyszer drágábban lehet beszerezni – már ahol még kaphatók.

eBay / hpdiscount2004

A drágulás mértékét jól mutatja, hogy a kis egységek ma már majdnem annyiba kerülnek, mint a számítógép egyik lényeges eleme, az alaplap. Azt persze nem tudni, hogy a növekvő árakat valóban a felszökött vásárlói kedv okozza, és nem esetleg webshopos üzérek újabb, tisztességtelen akciója zajlik. (Hasonló jelenség volt megfigyelhető az Nvidia újabb generációs videokártyáinál, illetve a PlayStation 5 játékkonzolnál is.)

Aki persze valamilyen újabb (értsd: mostanában kiadott) eszközön dolgozik, nincs miért aggódjon, hiszen a frissebb komponenseket már eleve ilyen kiegészítővel szállítják. A helyzet így inkább azokat érinti, akik régebbi számítógépet használnak, hiszen esetükben csupán kétféle forgatókönyv tűnik lehetségesnek: vagy a chipet vásárolják meg, vagy kicserélik az elavult eszközt, ha mindenképp váltani akarnak a Windows 11-re.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.