Tech hvg.hu 2021. július. 03. 08:03

Miért nem elég gyengébb gép az új Windows 11-hez? A Microsoft elmagyarázta

A tesztelők már próbálgathatják a Windows 11-et (az első buildet), azonban cseppet sem mindegy, milyen gépen teszik ezt. A Microsoft magyarázatot ad a viszonylag szigorú rendszerkövetelményekre.

Minap bejelentette a Microsoft a legújabb Windows operációs rendszert, a Windows 11-et, ami komoly változásokat hoz magával, mind a felhasználói felületet, mind a funkciókat illetően. Bár arra még néhány hónapot várni kell, hogy a „mezei” felhasználók is frissíthessenek az új rendszerre, a Windows Insider program résztvevői már hozzáférhetnek az első, hivatalos forrásból származó szoftververzióhoz.

Később sem lesz azonban egyszerű a váltás, ugyanis a Microsoft elég sok régebbi generációs CPU-t törölt a kompatbilitási listáról, és a régebbi alatt itt nem ősrégi áramköröket, hanem három-négy éveseket kell érteni. Erre persze sokan felkapták a fejüket, ezért a fejlesztő megmagyarázza, mi áll döntése hátterében.

A Windows 11 – magyarázza a Microsoft – emeli a biztonság szintjét azáltal, hogy olyan hardvert igényel, amely olyan védelmeket tesz lehetővé, mint a Windows Hello, az eszköztitkosítás, a virtualizáció alapú biztonság (VBS), a Hypervisor által védett kódintegritás (HVCI) vagy a bootfolyamat biztonságossá tétele. E funkciók kombinációja akár 60 százalékkal csökkenti a rosszindulatú programokat a tesztelt eszközökön. Az elvnek való megfelelés érdekében az összes Windows 11 által támogatott CPU-nek beágyazott TPM-mel kell rendelkeznie (TPM, Trusted Platform Module – egy titkosító chip az alaplapon), támogatnia kell a biztonságos indítást, a VBS-t és a specifikus VBS-képességeket. Ráadásul az új Windows illesztőprogram-modellt átvevő CPU-k kiválasztásával akár 99,8 százalékos összeomlásmentes élmény érhető el.

Microsoft

Ami a kompatibilitást illeti: a Windows 11-t úgy alakították ki, hogy kompatibilis legyen a használt alkalmazásokkal. Az alap a legalább 1 GHz-es, kétmagos processzor, a 4 GB-nyi RAM és a 64 GB-os tárhely, összhangban az Office és a Microsoft Teams minimális rendszerkövetelményeivel.

A Microsoft szerint az Intel 8. generációs processzorai, az AMD Zen 2, valamint a Qualcomm 7 és 8 sorozatú eszközök megfelelnek a biztonság és a megbízhatóság követelményeinek, valamint a Windows 11 rendszerre vonatkozó minimumkövetelmények alapelveinek. Azért némi engedményt is tesz a gyártó: bejelentette, hogy az ügyfelek visszajelzése alapján szóba jöhetnek a 2016-ban megjelent 7. generációs Intel processzorokon (Kaby Lake) és a 2017-es AMD Zen 1 rendszeren futó eszközök is. Ezeket most tesztelik, és ha jók az eredmények, akkor bekerülhetnek a támogatási listába.

Egyébként a Microsoftnak volt egy PC állapotfelmérő alkalmazása (PC Health Check), amely segítette a felhasználókat annak ellenőrzésében, hogy jelenlegi Windows 10 PC-jük képes-e frissíteni Windows 11-re. Azonban az alkalmazás annyi – jogos – kritikát kapott, hogy a Microsoft ideiglenesen kivonta. Átalakítja, és néhány hónap múlva újra kiadja az alkalmazást. Létezik viszont egy folyamatosan frissülő segédprogram,  ami tételesen feltárja gépének esetleges buktatóit a frissítésben.

Amennyiben tételesen kíváncsi a Windows 11 rendszerkövetelményeire, kövesse ezt a linket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.