Egy frissen publikált kutatási eredmény szerint a bojtosúszójúhal-alakúak rendjébe tartozó halak sokkal tovább maradnak embrionális állapotban, mint bármelyik szárazföldi emlősállat.
Régóta vizsgálják már a tudósok a bojtosúszójúhal-alakúak rendjébe tartozó halakat, ám ennek ellenére még mindig meglehetősen keveset tudunk ezekről az állatokról. Egy francia kutatócsoport most olyan felfedezést tett velük kapcsolatban, mi még őket is meglepte: a halak akár 100 évig is élhetnek. Korábban úgy hitték, 20 évig maradnak életben. Emellett azt is megállapították, hogy hosszú éveket töltenek el embrióként, és csak 45 éves korukra válnak teljesen felnőtté – jelent meg a Current Biology című tudományos lapban.
A hal pikkelyei pontosan olyan évgyűrűként szolgálnak, mint egy fa törzse, így megállapítható belőle, hogy nagyjából hány éves. A kutatók ezért polarizált fényben, mikroszkóp alatt vették szemügyre a pikkelyt, ebből állapították meg az állat korát.
A kutatásból az is kiderült, hogy az állat nagyjából öt évet tölt el az anyaméhben, ami jóval hosszabb idő, mint amit a szárazföldi emlősök esetében ismerünk. Csak összevetésként: egy elefántnak 22 hónapig tart a vemhessége.
A bojtosúszójúhal-alakúak rendjébe tartozó halakat sokáig kihaltnak hitték a tudósok. A kövületekből ismert példányok alapján úgy vélték, hogy nagyjából 66 millió évvel ezelőtt halt ki a faj, ám 1938-ban egy dél-afrikai halász kifogott egy példányt, ami szenzációnak számított, hiszen azt mutatta, hogy még a mai napig is élnek az állatok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.