Az amerikai és az orosz kutatók brit, amerikai és orosz állampolgárok véreredményeit értékelték ki, majd segítségül hívtak egy matematikai modellt, hogy kiderítsék, legfeljebb mekkora lehet az emberi élettartam.
Régóta foglalkoznak már a kutatóak a kérdéssel, hogy vajon meddig képes élni egy ember. A történelem során rengeteg példát láthattunk már arra, hogy valaki több mint 100 éven át élt, az abszolút rekordot pedig egy francia nő, Jeanne Louise Calment tartja. Ő az aki bizonyítottan a leghosszabb ideig élt: 1875. február 21-én született és 1997. augusztus 4-én halt meg, vagyis pontosan 122 éven és 164 napon át élt.
A téma kapcsán most egy új kutatási eredményt közölt a Nature Communications, ami alapján az amerikai Buffalóban található rákkutató központ, valamint az orosz Kurcsatov Intézet tudósai kiderítették, hogy milyen hosszú lehet az ember élettartama. A matematikai modellezés alapján azt találták, hogy az emberi szervezet nagyjából 120 és 150 éves kora között végleg elveszíti a regenerálódó képességét, így képtelen felépülni egy betegségből vagy sérülésből.
A szakemberek szerint ha sikerülne egy olyan terápiát kidolgozni, ami növeli a szervezet rengenerálódó képességét, akkor elméletileg ennél is jóval hosszabb ideig élhetnénk.
[Kutatók állítják, egy különleges terápiával visszafordítható az öregedés]
A szakemberek több mint 500 ezer brit, amerikai és orosz ember anonimizált betegadatait (véreredményeit) elemezték. A néhány hónapig tartó vizsgálat során többször is vettek vért a résztvevőktől.
A kutatók alapvetően két dolgot vizsgáltak három különböző korosztályban:
- a betegségek ellen küzdő két különböző fehérvérsejteket, valamint
- a vörösvértestek méretének változékonyságát.
Marc J. Kahn, a Nevadai Egyetem dékánja szerint ahogy az ember öregszik, ez a két szám úgy lesz egyre magasabb, ezért ezeket az öregedés biomarkereinek tekintik. A vérmintákból a kutatók egy számítógépes modell segítségével meghatározták az egyes emberek biológiai életkorát (DOSI), ami azt is megmutatja, hogy egy betegségből vagy sérülésből milyen gyorsan képes felépülni valaki.
Kahn szerint – aki nem vett részt a kutatásban – a szakemberek ezt a DOSI-t használták fel a gyógyulási idő meghatározására. A matematikai modellek alapján azt találták, hogy valamikor 120 és 150 éves kor között elveszítjük a regenerálódási képességünket.
Nem a mostani volt az egyetlen kutatás ebben a témában. Jan Vijg, az amerikai Albert Einstein Orvostudományi Egyetem genetikusa még 2016-ban publikált egy tanulmányt, ami az emberi élettartammal foglalkozott. Ezek szerint szinte kizárt, hogy valaki 125 évnél többet éljen.
[34, 60 és 78 évesen történik korszakváltás a szervezetünkben]
Judith Campisi, az öregedést vizsgáló amerikai Buck Intézet egyik tudósa szerint (aki szintén nem vett részt a mostani tanulmányban) arról nem szabad megfeledkezni, hogy bár a mostani kutatási eredmény azt sugallja, hogy 150 éves korunkig is élhetnénk, az életminőségről nem esik szó benne. Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy bár egy széleskörű vizsgálat során állapították meg a fentieket a kutatók, csak kevés ország lakói vettek ebben részt, és az olyan faktorokat, mint az életmód vagy a táplálkozás, nem vették figyelembe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.