Tech hvg.hu 2021. május. 19. 14:03

Itt az Android 12, új dizájnnal – ezekre az új funkciókra számíthat

Már látni, milyen újdonságokat hoz az Android operációs rendszer 12-es verziója. A tervek szerint az év második felétől lesz elérhető a frissítés.

Kedden kezdődött a Google éves fejlesztői konferenciája, a Google I/O, ahol már kiderült, milyen újdonságra számíthatnak a felhasználók, amikor megérkezik mobiljaikra az Android 12. Sameer Samat, a Google Play termékmenedzsere nem fogta vissza magát, a The Verge tudósítása szerint azt mondta,

az új dizájn az Android történetének legnagyobb változását hozza el.

Az új külső a Material You elnevezést kapta. A tervek szerint az Androidon túl is megjelenik majd a Google világában, minden termékénél bevezeti majd a cég.

Google

Fontos, hogy a képen látható megjelenés nem a végfelhasználói felület. Az egyes készülékgyártók saját felhasználói felületet helyezhetnek – és legtöbben helyeznek is – az Android rendszer fölé, ezért fordul elő, hogy az androidos mobilok képernyőjén nem pontosan ugyanúgy néz ki minden. Ez így lesz az Android 12 esetében is. De a Google azért megszabja a főbb dizájnirányvonalakat.

Ami újdonság: az Android 12-ben a gombok és menük színe automatikusan alkalmazkodik a beállított háttérképhez. Tehát ha valaki megváltoztatja a kijelző hátterét, akkor abból a leginkább jellemző színeket kiveszi az operációs rendszer, majd alkalmazza azt az egész felületre.

További újdonság, hogy a zárolt képernyőnél az óra nagyobb méretben, a kijelző közepénél jelenik majd meg. Ha érkezik egy értesítés, akkor valamivel kisebb lesz a mérete. A színe szintén illeszkedik a rendszer (így a háttérkép) színéhez.

Emellett új külsőt kaptak a widgetek is, amelyek színe szintén alkalmazkodik a kijelzőre tett háttérkép színvilágához. A Google nagy reményeket fűz az új widget-rendszerhez, a jelenleginél kezelhetőbb, rendezettebb megjelenést ígér.

Hasznosnak tűnő fejlesztés, hogy a rendszer – a fényerő vagy épp a hangerő – csúszkái sokkal nagyobbak lettek. Ez könnyebb kezelhetőséget is jelent, emellett pedig jobban belesimul a dizájnba. Ezek működését animációkkal dobták fel a fejlesztők.

A Google szerint az animációk, illetve úgy általában a rendszerelemek annyira optimalizáltak, hogy még annyira sem terhelik le a rendszert, mint az eddigi megoldások. Az ablakok megjelenítése például 22 százalékkal használ kevesebb erőforrást a CPU-ból, a rendszer kiszolgálása pedig összességében 15 százalékkal terheli kevésbé a processzort.

Ez nemcsak a gyorsaság, az üzemidő szempontjából is jó hír lehet.

A Gyorsbeállítások menüjén túl sokat nem változtatott a Google, bár azzal, hogy nagyobbak lettek az ikonok, az is együtt jár, hogy kevesebb jelenik meg belőlük egyszerre.

Alapértelmezetten a telefon bekapcsológombját lenyomva indul majd a Google digitális asszisztense.

Adatvédelem

Ha a kamera vagy a mikrofon aktív, akkor az iOS-ben használt megoldáshoz hasonlóan az Androidban is egy világító pont tájékoztatja majd a felhasználókat a képernyő felső sávjában. Ha egy alkalmazás hozzá akar férni a két eszköz valamelyikéhez, de a felhasználó elutasítja azt, akkor az Android ezt nem árulja el az appnak, ami így rendeltetésszerűen fog működni, de persze értelemszerűen a vonatkozó kamerás/mikrofonos funkciónak nem lesz benne túl nagy haszna.

A helymeghatározás terén is történt némi változás: amellett, hogy megadhatjuk, hogy egy app mikor férjen hozzá a pontos tartózkodási helyünkhöz, azt is beállíthatjuk, hogy valóban a pontos helyet lássa-e, vagy csak egy hozzávetőleges tartózkodási helyet.

Mindezek mellé egy statisztikát is készít a szoftver, hogy lássuk, egy adott időszakban melyik eszközhöz mennyi ideig fértek hozzá az appok.

Google

Szintén az adatvédelemhez tartozik az Android 12 egy új funkciója, amit a Google Android Private Compute Core névvel illet. Ez nem a processzor egy fizikailag elkülönülő részét jelenti, hanem egy olyan egységet az operációs rendszerben, amiben a gépi tanuláshoz köthető műveleteket végzi el az Android, és ami nem tud sem adatokat küldeni, sem fogadni a felhőből.

[Nagyon fontos, melyik gombra nyom a kérdésnél, amely ezután minden iPhone-on fölugrik]

A keddi bejelentés alapján úgy tűnik, az Android 12-ben nincs olyan funkció, mint amilyennel az Apple állt elő App Tracking Transparency, avagy Tevékenységkövetés néven. Vagyis az Android rendszerszinten nem szab gátat annak, hogy az alkalmazások adatokat gyűjtsenek a felhasználókról. A The Verge-nek azonban Sameer Samat azt mondta, ők is változást terveznek, és már dolgoznak egy ehhez hasonló megoldáson. Mindenképpen érdekes lesz látni, mire jutnak, tekintve hogy a Google maga főleg reklámbevételekből él.

Egyéb funkciók

Az Android 12 a fentieken túl még néhány újdonsággal szolgál. Ilyen például a továbbfejlesztett akadálymentes üzemmód vagy épp a harmadik féltől származó alkalmazásboltok erősebb támogatása. Emellett az operációs rendszerben lesz egy beépített távirányító funkció, amivel az Android TV-ket lehet irányítani, és a korábbinál könnyebb lesz használni a telefont a Chromebookokkal.

Az új operációs rendszert elsőként a Google saját márkás Pixel telefonjai kapják majd meg, majd szép sorban jöhet a többi gyártó is. Hogy pontosan melyikre mikor kerül sor, egyelőre nem tudni, annyi biztos, hogy az év második felében indulhat meg a nagy frissítésdömping. Ennek kapcsán a Google abban bízik, sokan váltanak majd az Android 12-re.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.