Még áprilisban fértek hozzá illetéktelenek a Nyelvtudományi Kutatóközpont Facebook-oldalához, az adminokat azonnal kizárták.
Néhány nappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy valami furcsa dolog történt az egykor a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó egyik weboldal Facebook-oldalával, a helyesiras.hu-val. Minden jel szerint feltörhették az oldalt, mert május 7-én átnevezték az oldalt, lecserélték a profil- és borítóképet, a furcsa bejegyzések alatt pedig kamunak tűnő felhasználók kedvelései jelentek meg.
Ennek nyomán megkerestük a Nyelvtudományi Kutatóközpontot, ahol megerősítették: valóban illetéktelenek kezébe jutott a több mint 18 ezer követővel rendelkező oldal. (A követők száma mostanra 17 979-re apadt.)
A válaszban a szervezet azt közölte, hogy még áprilisban ismeretlenek törték fel a Facebook-oldalt, amely a Nyelvtudományi Kutatóközpont által üzemeltetett helyesírási tanácsadó portálhoz tartozik.
Az oldal eddigi adminisztrátorait eltávolították (így közülük már senki sem fér ahhoz hozzá), megváltoztatták az oldal borítóképét, nevét, és a témához nem kapcsolódó bejegyzéseket tettek közzé
– erősítette meg a történéseket a Nyelvtudományi Kutatóközpont.
A csalást az „Oldal jelentése” funkcióval jeleztük a Facebook felé. Miközben mindent megteszünk az irányítás visszaszerzéséért, úgy gondoljuk, erre kevés esély lehet; így a helyesiras.mta.hu weboldalról eltávolítottuk a feltört Facebook-oldalra mutató hivatkozásokat.
A követők számára azonban jó hírekkel is szolgált a szervezet. A kutatóközpont tájékoztatása szerint a nyelvi tanácsadó szolgálat a jövőben a Facebookon is megújult arculattal, új nyelvi ismeretterjesztő oldallal kíván megjelenni, melynek megtervezése éppen folyamatban van.
Mást tehát nemigen lehet tenni, mint jelenteni a történeteket a Facebooknak. Ezt a Facebook-oldal jobb oldalán, a három pontra kattintva, majd a Támogatás kérése vagy az oldal jelentése menüpontot kiválasztva lehet megtenni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.