Tech hvg.hu 2021. május. 06. 17:03

Olyan processzort készített az IBM, amivel négy napig bírhatja az okostelefon egy feltöltéssel

Az IBM elsőként jelentette be, hogy elkészült a 2nm-es gyártási technológiával előállítható processzora. Az egység komoly változást hozhat a mobilpiacon.

Jelenleg a csúcsmobilokban használt processzorok 5 nanométeres gyártási technológiával készülnek. Ez az érték a tranzisztorok méretét jelöli, amiből minél több van egy lapkán, annál nagyobb számítási kapacitásra készül, vagyis annál gyorsabb a CPU. Érthető módon minél kisebb a tranzisztor, annál több fér el belőle egy egységnyi felületen.

A TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), a világ legnagyobb szerződéses félvezetőgyártója még 2020 augusztusában arról beszélt, hogy 2022 végére jöhetnek az olyan okostelefonok, amelyekbe már 3 nanométeres gyártási technológiával készülő processzorok kerülnek. Az IBM azonban ennél már előrébb jutott.

IBM Research

A cég bejelentette, elkészült az első, 2nm-es technológiát használó chipje. Ez a gyakorlatban annyit jelent: 50 milliárd tranzisztor fér el egy körömnyi CPU-n. A vállalat szerint az egység

  • ugyanakkora energiafogyasztás mellett 45 százalékkal gyorsabb a 7nm-es változatnál, vagy
  • azonos teljesítmény mellett 75 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt.

A való életben valószínűleg a kettő között egyensúlyoznak majd a mobilgyártók. Elméletileg azonban egy mobil akkumulátora négyszer tovább bírja majd egy ilyen egységgel, mint egy 7nm-es processzorral. Az IBM szerint ez azt jelentené, hogy ezeket a készülékeket elég lenne négynaponta feltölteni.

De a vállalat úgy látja, a laptopok és az önvezető autók is profitálnának belőle. Előbbiek még erősebbek lennének, utóbbiak pedig hamarabb reagálnának az úton történő eseményekre.

Már tesztelik a Qualcomm új csúcsprocesszorát, a Snapdragon 888 Plust

A kiszivárgott információk szerint 2021 harmadik negyedévében érkezhetnek a Qualcomm Snapdragon 888 Plus processzorral szerelt androidos csúcsmobilok. A Honort már hírbe is hozták a lapkakészlettel.

Az IBM-nek ezzel sikerült leköröznie a riválisait, például az Apple-t és a Qualcommot, nem is beszélve az Intelről, amely még mindig 10 és 14 nm-es chipeket készít, és a 7nm-est is csak 2023-ra ígéri.

Azt egyelőre nem tudni, az IBM technológiáját mikor tudják majd alkalmazni először például a mobilgyártók, de könnyen lehet, hogy ez még évekbe telik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Gazdaság Németh András 2025. május. 01. 15:43

Új szakasz kezdődhet az amerikai-ukrán kapcsolatokban az ásványkincsekről szóló alkuval

Felújul az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás azt követően, hogy Washington és Kijev képviselői aláírták az Ukrajna területén található ásványi kincsek közös kitermeléséről szóló keretmegállapodást. Anyagi értelemben az USA jár jobban, de Kijev megkaphatja az orosz agresszor elleni harc folytatásához szükséges amerikai fegyvereket és egyéb támogatásokat.