A fogyasztóvédők azért perelték be a techóriást, mert nem volt elég a Google-fiókban csak egy helyen kikapcsolni a helyadatokat.
Jogellenesnek ítélte egy ausztrál bíróság pénteken a Google Android-felhasználókat érintő helymeghatározási adatkezelését. Megítélésük szerint az internetes óriásvállalat félrevezette a felhasználókat 2017 januárja és 2018 decembere között.
Az indoklás szerint
a felhasználók azt hitték, hogy amikor Android készülékükön beállítják a Google-fiókot, a helyelőzményekre vonatkozó rész az egyetlen beállítás, amely kiadja a Google-nak a helyadataikat, de a fiókhoz egy másik, az adatokat automatikusan eltároló, alapértelmezésben bekapcsolt applikáció is tartozik, amelyet a felhasználóknak ki kellett volna kapcsolniuk.
A pénteki határozat a Google-t már 2019 októbere óta perlő ausztrál fogyasztóvédelmi hatóságok részleges győzelmét jelenti.
A Google részéről azt közölték, a bíróság részben nekik adott igazat, az ítélet elmarasztaló részével azonban nem értenek egyet, és fontolgatják a fellebbezést, valamint hangsúlyozták, hogy a cég mindig is nagy figyelmet fordított a helyadatok felügyeletére, és folyamatosan arra törekszik, hogy többet tegyen ennek érdekében.
Egy canberrai technikai elemzőközpont szerint az ügy a nagyvállalatok általános szerződési feltételeinek átláthatatlanságára világít rá.
„Az emberek nagy részének alig van fogalma arról, mennyi adatukat használja fel a Google és a többi online felület” – olvasható az intézet igazgatója, Peter Lewis által jegyzett közleményben, amelyben arra is felhívják a figyelmet, hogy a legtöbb általános szerződési feltétel elolvasása körülbelül 74 percet vesz igénybe, az értelmezése pedig felsőfokú végzettséget igényel. A közleményben leszögezték: átfogóbb fogyasztóvédelemre van szükség.