A PC-gyártók azon kis számú kivételek közé tartoznak, akik sokat tudnak kamatoztatni a koronavírus-járványt kísérő megnövekedett digitalizációs igényekből. Az idei év első negyedének adatai is megerősítik a korábbi pozitív trendeket.
Már a tavalyi év végén is egyértelműen látszott, hogy a home office és a távtanulás megnövelte a keresletet a számítógépek iránt (elsősorban azok nagyobb kijelzője miatt), és az iparág olyan számokat könyvelhetett el, amilyenekre nem volt példa a megelőző 12 évben. Az iparág szárnyalása idén is folytatódik: az IDC jelentése szerint a hagyományos PC-k globális szállítása, beleértve az asztali számítógépeket, noteszgépeket és munkaállomásokat, 2021 első negyedévében 55,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Összesen 84 millió PC-t adtak el világszerte az első negyedévben, és bár ez nyolc százalékkal kevesebb 2020 negyedik negyedévéhez képest, még mindig ez volt a legkisebb csökkenés az ünnepi szezon után 2012 óta – akkor 7,5 százalékkal csökkent az értékesítés.
Nem változott viszont az előző negyedévhez képest, hogy a piacot továbbra is az alkatrészhiány határozza meg, illetve vannak logisztikai problémák is, és ezek egyaránt az átlagos eladási árak növekedéséhez vezettek. Persze más tényezők is voltak, így például a játékok iránti megnövekedett igény, a nagyobb teljesítményű noteszgépek használata a vállalkozásokban, valamint az érintőképernyők iránti megnövekedett kereslet az oktatási szektorban.
A nagy kérdés persze az, hogy meddig tarthat ez a szárnyalás, mindenesetre az IDC szakemberei úgy gondolják, hogy jó eséllyel ez lesz a helyzet, legalább 2-3 évig.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.