A Xiaomi jól ismert kedvező ár-érték arányú telefonjairól. Az iFixit csapatának szokásos teardown, azaz szétszedéses vizsgálatából kiderül, hol kötött kompromisszumokat a gyártó.
A tavalyi év végén mutatta be a Xiaomi újabb csúcstelefonját, a Xiaomi Mi 11-et, amely az első eszköz volt, amelyben már a Snapdragon 888 lapka dolgozik. Kimondatlanul is a Samsung Galaxy S21 Ultra konkurenseként tekintenek rá, azonban az ára jóval kedvezőbb a Samsung-üdvöskénél. Az iFixit – jó szokásához hűen – ezt a modellt is szétszedte, azt vizsgálva, hogy mennyire könnyen javítható az eszköz. Eközben persze az is kiderült, hogyan tud a gyártó viszonylag kedvező árért csúcsjellemzőket adni.
Az egyik legfontosabb észrevétel, hogy az eszközt könnyebben lehetett kinyitni, mint a legtöbb, üveg és fém kombinációt használó okostelefont. Ennyire figyelne a javításra a Xiaomi? Jó lenne, azonban itt inkább a behatolásvédelemből engedtek, azaz az eszköz nem rendelkezik hivatalos IP besorolással, így valójában nem ismert, hogy mennyire (vagy milyen gyengén) védett a víz vagy a por ellen.
A vizsgálat során kiderült, hogy a legtöbb alkatrész moduláris, de például az ujjlenyomat-leolvasó javításához először a képernyőt kell eltávolítani, a kameramodulokéhoz pedig az alaplapot, ami soha nem jelent kockázatmentes folyamatot. A tesztelők sok olyan alkatrészt is találtak, amelyeket szorosan forrasztottak az alaplapra, holott ezeknek modulárisabbaknak kellett volna lenniük, Ilyen például az USB-C port és a SIM kártya olvasó, a jelen felállásban ugyanis nehézkes a cseréjük.
Bár az akkumulátorhoz való hozzáférést egy sor kábel akadályozza, van néhány praktikus húzófül, amelyek segítenek az egyszerű eltávolításban. Maga az akku (amely két párhuzamosan összekapcsolt cellából áll) egyébként 17,8 Wh-s, ami felülmúlja mind az iPhone 12 Pro Max (14,13 Wh), mind a Samsung Galaxy Note 20 (16,69 Wh) akkumulátorát, de ne feledjük – jegyzi meg az iFixit csapata –, hogy a Mi 11-nek egy nagy, 120 Hz-es kijelzőt kell táplálnia.
Összességében pozitívumként könyvelték el, hogy a szétszedéshez csak egy szabványos Philips csavarhúzóra van szükség. A ragasztó sem túl makacs, de ennek oka lehet a hiányzó IP besorolás. Jó, hogy sok alkatrész moduláris és viszonylag könnyen eltávolítható. A kijelző és az akkumulátor is külön cserélhető, bár a folyamat meglehetősen fárasztó lehet. Negatívum, hogy a telefon üvegteste valószínűvé teszi a cseppkárosodást, és az ívelt üveg speciális szerszámokat igényel, és valószínű, hogy a javítás során eltörik. Az ujjlenyomat-leolvasó cseréjéhez el kell távolítani a teljes megjelenítőt, ami könnyen ennek töréséhez vezethet. A Xiaomi Mi 11 végül 4 pontot kapott a lehetséges 10 pontból (ez utóbbi a legkönnyebb szerelést jelenti). Ez így elég kevésnek tűnik, azonban még mindig több egy ponttal a Galaxy S21 Ultra pontszámánál, viszont az is igaz, hogy elmarad az iPhone 12-esek pontszáma (6/10) mögött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.