A Hubble-teleszkóp, illetve az azt űrbe juttató Discovery űrsikló előtt tiszteleg a Lego egy új szettel, amely nem csak tematikája, hanem kivitelezése miatt is sokak kedvence lehet.
A NASA 1990. április 24-én indította útjára a Hubble űrtávcsövet, amely felvételeivel a mai napig szolgálja a tudományt. A szerkezetet az STS-31 kódnévvel ellátott küldetés során állították Föld körüli pályára, ami a Discovery űrrepülőgép számára is fontos esemény volt: ez volt a szerkezet tizedik repülése.
A Lego most ezt a jeles alkalmat ünnepli meg, a Space.com szerint egy különleges készlettel: ez lesz a NASA Discovery űrsiklója, melyet április 1-jén kezdenek majd el árulni, a magyar webshop szerint 66 ezer forintért.
A 2354 darabos készletben benne van az űrsikló – működő futóművel, a rakományt tartalmazó nyitható ajtóval – és a Hubble űrteleszkóp is. Az összerakott Discovery 22x32x56 centiméteres lesz. A szetthez tartozik két állvány is, amelyekre az űrsikló, illetve a távcső helyezhető.
A készletről nem csak fotókat, videót is közölt a Lego.
A Hubble-teleszkópon az elmúlt 31 év során összesen öt nagy javítást végeztek el. 1993 decemberében és 1997 februárjában a képek készítéséhez szükséges elemeket cserélték ki rajta, 1999 decemberében a giroszkópok és a központi számítógép cseréje következett, 2002 februárjában új hűtőberendezést kapott, 2009 májusában pedig nemcsak új egységeket, de új akkumulátorokat is kapott. Ezeknek a javításoknak köszönhetően még a mai napig is kiválóan végzi a dolgát.
Elnézett 1500 fényévre a Hubble űrtávcső, 2020 talán legszebb fényképét hozta össze
A Hubble űrteleszkóp és a Spitzer űrtávcső ugyanarra a pontra fókuszált: az Orion-ködre, hogy aztán a két szerkezet adatait összekombinálva megszülethessen 2020 egyik utolsó űrfelvétele.
A tervek szerint a Hubble 2030-2040-ig folytatja majd küldetését. Az utódja, a James Webb űrtávcső 2021. október 31-én indulhat útnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.