Kutatóknak olyan eljárást sikerült kidolgozniuk, amellyel elmondásuk szerint 700 TB kapacitású optikai lemezeket lehetne előállítani.
Egy nemzetközi kutatócsapat olyan forradalmi eljárásra bukkant, amellyel számításaik szerint drámai módon növelhető az optikai lemezek általános adatsűrűsége – számolt be róla a Techradar.
A munka a Sanghaji Tudományos és Technológiai Egyetem (USST), az RMIT Egyetem és a Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) kutatóinak érdeme. A szakemberek az általuk kidolgozott eljárással egy elméletben 700 terabájt (máshogy számolva 700 000 GB) kapacitású lemezt terveztek. A korong maga egyelőre nem létezik, legalábbis fizikai formában nem.
Az eljárás hátterében egy újfajta nanokompozit áll, amelyet több más anyag keveredésével hoznak létre. Az így keletkező lemez egyedüli hátránya, hogy igen nagy, legalább 12 centiméter átmérőjű. Ez egyben azt is jelenti, hogy az otthoni felhasználásra szinte biztosan nem lesz alkalmas. A kutatók a vállalati szférában szeretnék elterjeszteni, ahol eleve nagyobb mennyiségű adattal dolgoznak.
A csapat szerint az újfajta adattároló a korlátozott élettartammal rendelkező mágnesszalagokat is képes lehet kiváltani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.