A NASA nyáron útnak indított Mars-járója, a Perseverance február 18-án szállhat majd le a Mars felszínén. Most azt is megmutatták, ezt hogyan kell elképzelni.
Hosszas várakozás után a NASA a nyár közepén végre útnak indította a Mars felé legújabb robotját, amely megmondhatja, volt-e valaha élet a vörös bolygón. Bár a szerkezet hordozórakétájával volt némi műszaki probléma az út elején, azóta is töretlenül halad a célja felé, sőt, már menet közben is küldött a Földre egy kis adatcsomagot: különleges hangokat rögzített a szerkezet mikrofonja.
Ha minden a tervek szerint halad, a Perseverance február 18-án landol majd a Mars felszínén. A világ minden bizonnyal élőben követheti majd nyomon a nagy eseményt, amelynek mikéntjétől a NASA egy videót is készített.
A leszállóegység számára az egyik legnagyobb kihívás az lesz, hogy a mintegy 19 500 km/h sebességről 3 km/h sebességre lassítson le, hogy a Mars-járó biztonságban érjen talajt. A speciális ejtőernyő akkor nyílik majd ki, ha már 1600 km/h-ra lassult az egység.
A mintegy 2,7 milliárd dolláros Perseverance a Jezero kráterben száll majd le, hogy megkezdje a munkáját. A feladata többek között az lesz, hogy a marsi élet nyomai után kutasson, valamint a ritka marsi légkörben oxigént is megpróbál előállítani a szén-dioxidból. A Mars-járó mellett a történelem során először egy kis helikoptert is küld a bolygóra a NASA, ami repülés közben szintén méréseket végez majd az égitesten.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.