Új szabályokat jelentett be a Google a felhasználói fiókok aktivitására, illetve a felhasználók által igénybe vett tárhelyre. Az új regulák 2021. június 1-jétől hatályosak, de érdemes őket most megismerni.
A napokban minden felhasználóhoz eljut a Google e-mailes tájékoztatása a korábban általunk is bemutatott új szabályokról. Azok értelmében aki 2 éven keresztül inaktív a Gmail, a Drive vagy a Fotók szolgáltatásban, annak törölhetik az ott tárolt tartamait azokból a fiókokból, amelyeknél inaktívnak minősül az illető. És annak is, aki huzamos ideig túllépi a tárhelyre vonatkozó kvótáját.
Az új szabályzat 2021. június 1-jén lép hatályba. Hogy mit is jelent ez? Mivel az alanyra nézve kezdvezőtlen új szabályokat visszamenőlegesen alkalmazni csak néhány országban divat, ezért természetesen nem azt, hogy aznap megnézik, az elmúlt időszakban kinek mi történt a tárhelyén. Hanem aznaptól vizsgálják, így az első keserű pirulák 2023. június 1-jén lesznek esedékesek. Vagyis ha valaki jövő év június 1-jétől két éven át nem lesz aktív valamelyik Google-fiókjában, annak tartalmait két évre rá törölheti a cég.
Emellett fontos tudnivaló még, hogy ha a rendszer azt érzékeli, hogy valaki 3-18 hónapon át inaktív, vagy túllépi a tárhelykvótáját a hatálybalépés után, a Google figyelmeztetéseket fog neki küldeni erről.
Hogyan maradhatok aktív?
A Google a figyelmeztetés mellett tippeket is ad arra vonatkozóan, hogy miként kerülheti el valaki az inaktív státuszt. A legegyszerűbb megoldás, ha rendszeresen felkeressük a Gmailt, a Google Fotókat és a Google Drive-ot, Jamboard vagy a Webhelyek szolgáltatások valamelyikét. (Az mindegy, hogy az aktivitás böngészéből vagy alkalmazásból generálódik.)
Vége lesz az ingyenes korlátlan tárhelynek a Google Fotókban, aki bővítene, annak fizetnie kell
A Google egyetlen tollvonással eldöntötte, hogy jövő nyártól lényegében csak a cég saját eszközeit használók juthassanak ingyen korlátlan tárhelyhez a Fotók szolgáltatásban. A többieknek fizetniük kell, ha kifogynak a szabad gigabájtokból.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az aktivitás a fiókra vonatkozik, és nem az eszközre. Tehát ha valaki például több Gmail-fiókot használ, akkor mindegyiket fel kell keresnie, hogy azok aktívak maradhassanak.
A Google a Google One súgójában részletesen is ír a változásról, illetve arról, miként kerülhetjük el az adatok törlését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.