Mint ahogy minden újabb iPhone-modell esetében, ezúttal is kiderült, hogy mekkora a különbség a telefonok anyagköltsége és eladási ára között.
Ezúttal a szokásos szeptemberi dátum helyett október közepén leplezte le az Apple az éves csúcstelefon-családjának tagjait, majd előbb az iPhone 12 és az iPhone 12 Pro került piacra, valamivel később pedig az iPhone 12 mini, illetve az iPhone 12 Pro Max. Hogy az újdonságok valóban megkülönböztethető élményt nyújtsanak a korábbi iPhone-modellekkel szemben, az Apple végrehajtott néhány hardveres változtatást, ami viszont költségtéren eredményezett némi növekedést. Félteni persze nem kell a cupertinóiakat, nem lesznek ráfizetésesek az új iPhone-ok sem.
A tokiói székhelyű Fomalhaut Techno Solutions kutatócég a Nikkei elemzőivel szétszedte és megvizsgálta a két korábban piacra került modellt. Számításaik szerint az iPhone 12 anyagköltsége 373 dollár, míg az iPhone 12 Próé 406 dollár. Az eladási ár az előbbi készülék esetében 799 dollár, míg az utóbbinál 999 dollár. A különbségnek nem minden egyes dollárja nyereség, a befolyó összegek egy része elmegy az összeszerelésre, kutatás-fejlesztésre, marketingre, illetve mindenféle vállalati költségekre.
Nézzünk pár példát. A legdrágább alkatrész mindkét modell esetében a Qualcomm X55 5G modem – ennek egységára 90 dollár. Ezt követi a Samsung Display és az LG Display által szállított OLED-kijelző, ami 70 dollárba kerül. Egyébként mindkét iPhone modell ugyanolyan 2532x1170 pixel felbontású Super Retina XDR kijelzőt kapott. Az iPhone 12 szérián megjelenő Apple A14 Bionic chip gyártási költsége 40 dollár, a beépített RAM és a flash memória 12,8 dollárba és 19,2 dollárba kerül. Állítólag az iPhone 12 modellek memóriakomponenseit a Samsung szállítja. Az iPhone 12 Pro CMOS képérzékelőket tartalmaz, amelyeket a Sony gyárt. Az érzékelők egyenként körülbelül 5,40 – 7,40 dollárba kerülnek.
Az összetevők költségeinek kisilabizálása mellett a szétszedéses vizsgálat azt is megmutatta, hogy az iPhone 12 Prót dél-koreai alkatrészek uralják, a telefon teljes értékének 26,8 százalékát teszik ki. Ezt követik az amerikai alkatrészek 21,9 százalékkal. A tavalyi iPhone 11-hez képest, amelyben OLED képernyő helyett LCD-panel volt, és csak 4G-s lehetett a kapcsolat, a dél-koreai részesedés az anyagköltségben 9,1 százalékponttal nőtt, az amerikai alkatrészek költségaránya pedig 3,9 százalékponttal visszaesett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.