Német kutatók szerint elvben még koncertek is tarthatók egy világjárvány idején, noha csakis szigorú feltételek mellett. Az egyik a szellőztetés, anélkül a többi sem működhet.
A maszkviselés, a távolságtartás és a résztvevők számának korlátozása mellett a jó szellőzés is kulcsfontosságú a koronavírus-járvány idején tartott tömegrendezvényeknél egy németországi koncertkísérlet eredménye szerint. A nyári vizsgálat elemzésének következtetéseit a Hallei Orvosi Egyetem kutatói mutatták be nemrég. A Restart-19 nevű vizsgálat eredményei rámutatnak annak fontosságára, hogy zárt térben tartott rendezvények esetén a látogatók számát az aktuális fertőzési esetszámokhoz igazítsák.
A zárt térben tartott rendezvények alapfeltétele a jó szellőztetőrendszer, amely a terem levegőjét rendszeresen friss levegővel cseréli. Ez a fertőzésveszély szempontjából az egyik döntő tényező – mondta Stefan Moritz, a vizsgálat vezetője. A szakértők számításai szerint rossz szellőzés esetén a fertőzés kockázata 70 százalékkal emelkedik.
Mi van még?
- Szintén elengedhetetlen a szigorú higiéniai szabályok betartása,
- a távolságtartás és a maszkviselés a rendezvény teljes ideje alatt.
- A kutatók szerint csak ültetett eseményeket szabad szervezni a járvány idején, hogy el lehessen kerülni az álló koncertek alatt előforduló, ellenőrizetlen érintkezéseket,
- és fontos, hogy több be- és kijárat álljon a nézők rendelkezésére.
A tudósok vizsgálatuk során különböző forgatókönyveket szimuláltak 4, 8, és 17 ezer nézővel. Számítógéppel mérték fel a légáramlás, a levegőben terjedő aeroszolok hatását. A kutatás alapját egy augusztusi koncertkísérlet adta a lipcsei koncertarénában. A német nyelvterület egyik legnagyobb popsztárja, Tim Bendzko három minikoncertet adott 1400 önkéntes néző előtt, mellyel a szakértők hatalmas adatmennyiségre tettek szert.
Az első koncertet a járvány előtti szabályok szerint bonyolították le a kapunyitástól az utolsóként távozó vendégeket szállító villamos elindulásáig. A második koncerten a résztvevőknek egy olyan fertőzésvédelmi szabályrendszert kellett követniük, amelyet a korábbi hónapokban megszokott járványlassító megoldások alapján dolgoztak ki koncertre optimalizálva. A harmadik minikoncertet szigorúbb szabályokkal tartották meg, így például kikötötték, hogy a nézőknek legalább másfél méter távolságot kell tartaniuk egymástól. A résztvevők – akik csak negatív koronavírus-teszttel és testhőmérséklet-mérés után léphettek be a sportcsarnokba – jeladó készüléket viseltek, hogy a kutatók rekonstruálhassák mozgásukat. Fluoreszkáló kézfertőtlenítőt is kaptak, hogy azonosíthatók legyenek a felületek, amelyeket megérintettek.
A Restart-19 kutatási projekt a Hallei Egyetemi Kórház, Szászország és Szász-Anhalt tartományi kormánya 990 ezer eurós (345 millió forint) támogatásával valósult meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.