Tech hvg.hu 2020. október. 06. 08:33

Most derült ki, hogy mekkora is volt valójában a bejrúti robbanás

A bejrúti robbanássorozat immár hivatalosan is a világtörténelem egyik legnagyobbika azok közül a pusztítások közül, melyeket nem nukleáris szerkezet okozott.

A történelem egyik legnagyobb nem nukleáris, azaz hagyományos detonáció miatt bekövetkezett pusztítása volt a bejrúti robbanássorozat – közölték a nagy-britanniai Sheffield Hallam Egyetem szakértői. Az augusztus eleji, 1,0–1,5 kilotonnás robbanás olyan erejű volt, amelyre hozzávetőlegesen 500 tonna TNT képes. Ez a Hirosimára 1945-ben ledobott, 15 kilotonnás Little Boy erejének egyhuszad része a BBC szerint.

A kutatók a közösségi médiában a pusztításról elterjedt videók (összesen 16 ilyenről van szó) elemzésével végezték számításaikat, majd adtak becslést arra vonatkozóan, mekkora pusztítás zajlott Bejrútban.

A nem nukleáris jellegű robbantások legnagyobbika az új-skóciai Halifaxban történt tengerészeti katasztrófa volt 1917-ben, amikor két hajó, a norvég SS Imo, illetve a veszélyes hadi- és robbanóanyagokat szállító francia SS Mont Blanc összeütközött. A csaknem 3 kilotonnás robbanás a kikötőt, és a város egy részét is romba döntötte.

A szakértők szerint a bejrúti robbanás erejét mutatja az is, hogy még 10 kilométerre a detonáció epincentrumától is jelentettek a széttört üveg okozta sérüléseket.

A bejrúti tragédia egy igen veszélyes anyag, az ammónium-nitrát berobbanásához vezethető vissza. Ebből közel 2800 tonnát tároltak a város kikötőjéhez közeli lerakókban, a hivatalos jelentések szerint szabálytalanul. A katasztrófa miatt több mint 6000 megsérültek, 190-en pedig meghaltak. A pusztítás mértéke az űrből is jól látszik.

[De miért volt ilyen nagy a bejrúti robbanás?]

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.