Tech hvg.hu 2020. október. 06. 08:33

Most derült ki, hogy mekkora is volt valójában a bejrúti robbanás

A bejrúti robbanássorozat immár hivatalosan is a világtörténelem egyik legnagyobbika azok közül a pusztítások közül, melyeket nem nukleáris szerkezet okozott.

A történelem egyik legnagyobb nem nukleáris, azaz hagyományos detonáció miatt bekövetkezett pusztítása volt a bejrúti robbanássorozat – közölték a nagy-britanniai Sheffield Hallam Egyetem szakértői. Az augusztus eleji, 1,0–1,5 kilotonnás robbanás olyan erejű volt, amelyre hozzávetőlegesen 500 tonna TNT képes. Ez a Hirosimára 1945-ben ledobott, 15 kilotonnás Little Boy erejének egyhuszad része a BBC szerint.

A kutatók a közösségi médiában a pusztításról elterjedt videók (összesen 16 ilyenről van szó) elemzésével végezték számításaikat, majd adtak becslést arra vonatkozóan, mekkora pusztítás zajlott Bejrútban.

A nem nukleáris jellegű robbantások legnagyobbika az új-skóciai Halifaxban történt tengerészeti katasztrófa volt 1917-ben, amikor két hajó, a norvég SS Imo, illetve a veszélyes hadi- és robbanóanyagokat szállító francia SS Mont Blanc összeütközött. A csaknem 3 kilotonnás robbanás a kikötőt, és a város egy részét is romba döntötte.

A szakértők szerint a bejrúti robbanás erejét mutatja az is, hogy még 10 kilométerre a detonáció epincentrumától is jelentettek a széttört üveg okozta sérüléseket.

A bejrúti tragédia egy igen veszélyes anyag, az ammónium-nitrát berobbanásához vezethető vissza. Ebből közel 2800 tonnát tároltak a város kikötőjéhez közeli lerakókban, a hivatalos jelentések szerint szabálytalanul. A katasztrófa miatt több mint 6000 megsérültek, 190-en pedig meghaltak. A pusztítás mértéke az űrből is jól látszik.

[De miért volt ilyen nagy a bejrúti robbanás?]

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.