Tech hvg.hu 2020. október. 05. 08:33

Zsarolóvírussal próbálták lassítani a koronavírus elleni kutatásokat

Több vállalat is annak az eResearchTechnology nevű szolgáltatónak a szoftverét használja, amelyiket nemrég hackertámadás ért. Azt nem tudni, a koronavírussal kapcsolatos információkat elérték-e.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Ha van valami, ami a legkevésbé sem hiányzik egy koronavírus-járvány kellős közepén, az a kibertámadás. Márpedig a jelek szerint a hackereket a pandémia a legkevésbé sem érdekli, sőt, potenciált látnak benne. Ezt bizonyítja a legutóbbi eset is.

A The New York Times beszámolója szerint jelentős mértékben lassultak a klinikai vizsgálatok, miután az eResearchTechnology nevű, az egészségügyi szoftvert kínáló szolgáltató rendszerét egy zsarolóvírussal fertőzték meg a kiberbűnözők. A két legnagyobb érintett az IQVIA és a Bristol Myers Squibb – előbbi egy koronavírus elleni védőoltáson dolgozik, utóbbi pedig a Covid–19 gyorsteszteket fejlesztő szövetség vezetője.

A két vállalat úgy nyilatkozott, hogy a veszteségeik minimálisak voltak, köszönhetően a folyamatos adatmentésnek, más cégeknek azonban papír alapon kellett rögzíteniük minden, a betegekkel kapcsolatos történést.

Azt egyelőre nem tudni, a zsarolóvírus volt-e bármilyen hatással a koronavírus-vizsgálatokra. Ahogy azt sem, ki állhat a támadás hátterében és fizetett-e bárki váltságdíjat azért, hogy újra használni tudja a számítógépét, illetve az azon lévő adatokat.

Az elmúlt időszakban nem ez volt az első kibertámadás. Szeptember közepén kiderült, hackerek támadtak meg egy német kórházat, egy beteg meg is halt emiatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés