Az idén induló tizenhét nemzeti laboratórium és egy kutatólaboratórium közül kettő a Wigner Fizikai Kutatóközpontban (Wigner FK) kezdheti meg működését: a kutatóközpont vezetésével indulhat el a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium, valamint ugyanitt kezdheti meg tevékenységét a Nanoplazmonikus Lézeres Fúziós Kutatólaboratórium is.
A Wigner FK lesz a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium konzorciumvezetője, Domokos Péter szakmai vezetésével.
A Wigner FK tájékoztatása szerint a labor stratégiai céljai közé tartozik egy olyan regionális kvantumkommunikációs hálózat létrehozása, amely csatlakoztatható az Európai Unióban tervezett kvantuminternethez, feladatai fotonokon, atomokon és mesterséges atomokon alapuló hardverkomponensek fejlesztése kvantuminformatikai műveletekhez.
[Sci-fiből valóság: a felhasználók is hozzáférhetnek a világ legerősebb kvantumszámítógépéhez]
Emellett olyan szakembereket is képeznének, akik felhasználói szinten tudják majd kihasználni a kvantumszámítógépek erőforrását.
A laboratórium konzorciumi tagjai a Wigner FK mellett a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara, a BME Természettudományi Kara, az ELTE Informatikai Kara és az ELTE Természettudományi Kara.
[Állj félre, Google: a Honeywell megépíthette a világ legerősebb kvantumszámítógépét]
A szakemberek szerint a kvantumtechnológiában elért tudományos és műszaki fejlődés olyan szintre jutott, hogy a kutatási eredményeket lassan át tudják majd ültetni a gyakorlatba. Ez az úgynevezett „második kvantumforradalom” hatalmas kihívást jelent mind a világ, mind Magyarország számára, ami a legjobb szakemberek összefogását igényli. A Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium ezeknek a hazai mérnököknek, fizikusoknak, matematikusoknak és informatikusoknak az összefogását tűzte ki célul.
Szintén a Wigner Fizikai Kutatóközpontban kezdheti meg működését a Nanoplazmonikus Lézeres Fúziós Kutatólaboratórium, Biró Tamás szakmai vezetésével. A labor fő célja a lézeres begyújtású fúzió hatékonyságának a plazmonhatás révén történő növelése.
Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a hazai szakemberek olyan kutatásokat végeznek majd, amelyek hatékonyabbá teheti a fúziós energiatermelést, ezzel szolgálva ki az emberiség egyre növekvő energiaéhségét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.