Webes API-kat fejleszt a Microsoft, hogy ne kelljen választanuk a fejlesztőknek az összehajtható és összecsukható telefonok között, a webtartalmak pedig felismerjék az újdonságokban rejlő lehetőségeket.
Ugyan játéknak tűnhet a szavakkal, hogy összehajtható vagy összecsukható telefonokról beszélünk, azonban nagy közöttük a különbség. (Persze azért vannak hasonlóságok is: hordozható, többféle pozícióba helyezhető eszközökről van szó, amelyek lehetővé teszik a felhasználó számára a forgatást, a megfordítást és a hajtogatást.)
A Samsung Galaxy Z Fold2 egyetlen hajlékony kijelzővel rendelkező telefon, ami összehajtható, viszont a Microsoft Surface Duónak két független kijelzője van, és az eszközt össze lehet csukni. Ezek lényegi különbségek, azonban a Microsoft nem egészen így gondolja, legalábbis az alkalmazások fejlesztése szempontjából.
A redmondiak olyan webes API-kat (API, alkalmazásprogramozási interfész) fejlesztenek, amelyek többféle eszközökhöz használhatók, azaz mindegy lehet a webalkalmazások fejlesztőinek, hogy egy, kettő vagy akár három kijelzőjük van az összehajtható/összecsukható telefonoknak. A fejlesztők olyan tartalmakat hozhatnak létre ezek segítségével, amelyek minden eszközkategóriához alkalmazkodnak, anélkül, hogy erősen függenének az egyes hardverparaméterektől. Így nincs szükség többszörös munkára minden új eszköztípusnál.
A két új API célja a meglévő webalkalmazások könnyebb adaptálása az összecsukható világba. Az alkalmazások előtt álló nagy kihívás annak felismerése, hogy egy vagy két megjelenítési régió létezik-e, hiszn annak megfelelően kell átrendezni a tartalmat. Ha egy alkalmazás működik a Surface Duón, akkor a Galaxy Z Fold2-n is működnie kell, ami két egyenlő régióra is képes „felosztani” a képernyőt, de ez fordítva is igaz, hiszen a Surface Duo is képes egyetlen képernyőképet mutatni. A Microsoft mindenesetre nagyon bízik az új API-kban, és jövőbiztos megoldásoknak tartja ezeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.