Egy új kutatás szerint a mobiltelefonok elektromágneses sugárzása "valószínűleg negatív hatással van a rovarvilágra".
A mobiltelefonok sugárzása is okozhatja a rovarok pusztulását Európában egy új vizsgálat szerint.
A németországi Naturschutzbund (Nabu) természetvédelmi szövetség a Diagnose Funk környezetvédelmi szervezettel és a luxemburgi AKUT akciócsoporttal közösen 190 tudományos kutatást elemzett szerte a világból. Eredményüket csütörtökön mutatták be Stuttgartban. A vizsgálat szerint a rovarölőszerek használata és a rovarok élőhelyeinek eltűnése mellett a környezet elektromágneses sugárzással történő egyre nagyobb mértékű terhelése is "valószínűleg negatív hatással van a rovarvilágra".
Ezt fussa át: kiadták a listát a legtöbb káros sugárzást kibocsátó mobilokról
A kereskedelmi forgalomba engedett telefonok egyike sem lépi át a veszélyességi határértéket, bizonyos mobilok sokkal közelebb állnak ehhez, mint mások. Az egyes modellek között nem ritka a két-háromszoros különbség, de a legrosszabb telefonok használata során tízszer annyi energiát kell elnyelnie testünknek, mint a „legegészségesebb" mobilokkal való telefonálás közben.
Száz komolynak értékelt, laborban és terepen végzett vizsgálatokkal végzett kutatásból 60 mutatta ki ezt a negatív hatást a méhek, darazsak és legyek esetében. Ezen hatások között van a tájékozódási képesség elvesztése a mágneses mező miatt, de előfordulhat az örökítőanyag és a lárvák károsodása is. Ennek egyik oka, hogy különösen a mobiltelefonos és a WLAN-sugárzás hatására megnyílnak a sejtek kálciumcsatornái, így többszörös mennyiségben képesek átáramlani rajtuk a kálciumionok. A kálcium fontos transzmitter, amely biokémiai láncreakciót vált ki a rovaroknál – áll az Umwelt Medizin Gesellschaft című tudományos lapban publikált tanulmányban.
"A metaelemzés felhívja a figyelmet arra, hogy a drámai mértékű rovarpusztulás okainak elemzésekor minden irányban nyitva kell tartanunk a szemünket" – fogalmazott Johannes Enssle, a Nabu baden-württembergi vezetője. Kiemelte: a mobilok sugárzásának környezetre gyakorolt hatását gyakran alulbecsülik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.