A kutatók hálójába még 2019 nyarán akadt bele az a különleges macskacápa, amelynek semmilyen bőr nem borítja a testét. Most közöltek róla tanulmányt.
A kutatók is megdöbbentek azon a macskacápán, ami Szardínia közelében a hálójukba akadt. A tanulmányozás céljára kifogott állat különlegessége, hogy lényegében nincs bőre.
A Fish Biology című szaklapban publikáló tudósok felhívják rá a figyelmet, hogy a cápák számára a bőr különösen fontos a kémiai és a fizikai védelem terén, éppen ezért meglepő, hogy a szóban forgó példánynak más a felépítése – írja az IFLScience. A bőr az immunrendszer első védvonalaként olyan nyálkát választ ki, amely nem hagyja, hogy a mikrobák megtelepedjenek rajta, ugyanis antibakteriális fehérjéket tartalmaz. Emellett hatékonyan védi az állatot a ragadozók és az élősködők ellen is.
A tudósok által kifogott foltos (vagy más néven feketeszájú) macskacápa esetében ez a védvonal teljesen hiányzott. Lényegében egyetlen olyan réget sem volt meg, amely a bőrhöz szükséges lenne, a felhám is hiányzott.
Az állatra még 2019 júliusában találták rá 500 méteres mélységben. Bár a bőr hiánya egy cápa számára végzetes, a vizsgálatok azt mutatták, mégis egy egészséges és jól fejlett példánnyal van dolguk.
Hogy miért válhatott ilyenné a cápa, arra sokféle magyarázatot találtak a tudósok. Lehet a szennyezett víz, vagy a tengervíz globális felmelegedés okozta elsavasodásának eredménye is, de azt sem zárták ki, hogy esetleg fejlődési rendellenességről van szó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.