Tech Balogh Csaba 2020. július. 30. 10:03

Az éjjel tényleg nem érhet véget – új kapcsoló, éjjeli olvasási mód került a hvg.hu-ra

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Éjszakai mód, dark mode, sötét háttér. Sok néven sokan ismerik és szeretik azt a megjelenítést, amelynél a szokásos fehér háttér helyett feketére vált a képernyő alapszíne. A számítógép energiafogyasztására és az olvasó szemére is jó hatással van. És mostantól a hvg.hu-n is elérhető.

Érezhetően hosszabb ideig használhatja konnektor közelsége nélkül eszközét az, aki bekapcsolja a sötét módot. Két mérési eredmény is beszédes. A Google “laboratóriumi”, tűpontos mérésében az jött ki, hogy 63 százalékkal mérsékelhető így az – egyébként a legtöbb készülék legnagyobb fogyasztójának tekinthető – képernyő energiaéhsége. Egy kevésbé pontos, de látványos összehasonlítás során egy sötét módot használó iPhone-ban még 30 százalékos volt az akkumulátor töltöttsége, amikor a fehér háttérrel (ugyanazon, ugyanannyit) dolgozó társa már lemerült.

Ilyesmi takarékoskodásra ma már a legtöbb rendszer, alkalmazás és készülék képes. Ám ez kevésnek bizonyul akkor, ha a felhasználó böngészéssel tölti idejét, hiszen hiába képes sötét módra a böngésző, ha a megnyitott weboldalak háttérszíne fehér. Ezen csak az oldalak üzemeltetői segíthetnek – ezt tesszük mi is: mostantól, amikor a hvg.hu-t böngészi mobilján és számítógépén is egyszerűen bekapcsolhatja az éjszakai olvasási módot.

Hibrid megoldás – szabad szemmel látható előnyök

Ilyenkor a hvg.hu egyébként fehér háttérszíne feketére vált. Ezzel egyidőben a telefonja vagy a számítógépe – ha OLED technológiájú képernyője van – energiafogyasztása csökken. Ez ön számára kényelmet jelent: tovább használhatja az eszközt egy feltöltéssel. A személyes előnyön túl azonban az is következmény, hogy a kisebb energiafogyasztás egy apró lépés a környezet védelme érdekében. Egy készülék, egy ember esetében mikroszkóp alatt is nehezen észrevehető az energiatakarékosság környezetre gyakorolt hatása. De könnyen belátható: ha minden weboldalon, mindenki így böngészne, már szabad szemmel látható lenne az eredmény.

A környezet mellett az emberi szemre is jó hatással van, ha nem világít bele vakító fehér fénnyel a kijelző nagy része. Márpedig a modern ember hosszú órákon át ül kisebb-nagyobb képernyők előtt, sokan a munkahelyen és otthon is. Nem csoda, hogy a digitális eszközök által okozott szemfáradtság igen elterjedt: különböző felmérések más-más eredményt mutatnak, de abban nagyjából megegyeznek, hogy az emberek kétharmada szembesül legalább időnként ennek tüneteivel. A szem kiszáradása, homályossá váló látás, fejfájás – ha számítógépe előtt ülve vagy telefonja nyomkodása közben ilyesmi tapasztal, ön is érintett.

Ezen a ponton fontos megjegyeznünk: azért is tettük egyszerűen átkapcsolhatóvá a nappali és az éjszakai olvasási módot (a fehér és a fekete hátteret), mert a mindkét “meghajtást” lehetővé tévő, hibrid megoldással járnak legjobban az olvasók. Az Ergonomics című szaklapban 2013-ban publikált tanulmány szerzői némi kísérletezés után arra a következtetésre jutottak, hogy hosszabb szövegek olvasása esetén még mindig kevésbé fárad el a szem a fehér háttérre írt fekete szöveg követésétől, mintha fekete háttérre írt fehér szöveg lenne előtte.

Az éjjeli olvasási módot tehát érdemes okosan, megfelelő eloszlásban használni – aki így tesz, a környezetét és a szemét is védi.

Hogyan kapcsolhatom be az éjjeli olvasási módot?

Ha számítógépen olvas, akkor bármely cikkoldalon – így például a most olvasott anyag olvasása közben – nézzen az oldal tetejére, ahol mindig megtalálja a fejlécben elérhető menüsort. A képernyő jobb oldalán lát egy fehér alapon elhelyezett narancssárga A betűt, erre kell rákattintania. Itt váltogathat a nappali és az éjjeli olvasási mód között.

Mobilon ugyanehhez a jobb felső sarokban elérhető, három vonallal jelölt menüt kell megérintenie, úgy jön elő a már említett A betűs gomb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.