Hat órán át képes üzemelni az a miniatűr kamerarendszer, amit a Washingtoni Egyetem kutatói fejlesztettek ki.
Különleges fejlesztéssel álltak elő az amerikai Washingtoni Egyetem mérnökei. A szakemberek egy olyan, miniatűr kamerát fejlesztettek ki, amit képesek voltak egy bogár hátára erősíteni. A tudósok a Science Robotics című tudományos szaklapban tették közzé az eredményüket – írja a BBC.
A beszámoló szerint a miniatűr kamera másodpercenként öt képkockát képes vezeték nélküli kapcsolaton keresztül továbbítani a hozzá társított okostelefonos alkalmazásnak. A kép fekete-fehér, és 160x120 pixel felbontású, a rendszer ugyanakkor képes arra, hogy panorámaképet készítsen, így mutatva meg a bogár közvetlen környezetét.
Az egység súlya a kutatók szerint mindössze 250 milligramm, vagyis nagyjából tizede egy kártyalap súlyának. Emiatt a kísérleti bogaraknak sem esett bajuk. A tudósok szerint miután az egységet felszerelték rájuk, még további egy éven át éltek.
Hogy a kamera minél tovább legyen képes üzemelni, a szakemberek egy gyorsulásmérőt is kapcsoltak hozzá. A kütyü érzékeli, ha a bogár mozgásban van, így csak akkor kapcsol be a kamera, ha az élőlény útnak indul. Ennek köszönhetően a kamera hat órán át képes üzemelni egyetlen feltöltéssel.
A tudósok a kísérlet során szerzett tapasztalatot arra használták fel, hogy elkészítsenek egy apró, önjáró kamerarendszert, ami képes utánozni a bogarak mozgását. Kerekek helyett vibrációval halad előre, így másodpercenként akár három centimétert is képes megtenni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.