Tech hvg.hu 2020. július. 08. 13:03

Egy 10 GB-os videóból 5 GB-osat csinál egy új kodek – telefonokra, számítógépekre, tévékre is érkezik

Az adatfolyam optimalizálásáért felelős új kodekkel sokkal kisebb adatmennyiséget igényel a kiváló felbontású (4K-s) tartalmak fogyasztása. Az újdonságot a hatékony képtömörítési eljárásairól ismert Fraunhofer Intézet dolgozta ki.

A Fraunhofer Intézethez több olyan hang- és képtömörítési eljárás is köthető, melyekért igazán hálásak a felhasználók. Ez vélhetően most is így lesz: a szervezet kutatói egy olyan videokodeket fejlesztettek, amellyel változatlan minőségben nézhetők videós tartalmak, ám a korábbiaknál jóval kisebb,

a felére csökkentett adatmennyiség mellett.

A H.266/Versatile Video Codingnak (VVC) technológia kimondottan a mostanság legjobb minőséget ígérő 4K és 8K-s tartalmak hatékony tömörítéséhez találták ki. Az ilyen videók megtekintése nagyon gyorsan fogyasztja a legtöbb felhasználónál néhány gigás havi mobilnetes keretet, de a vezetékes netnél is jól jön, ha kisebb az adatmennyiség – főleg akkor, ha többen is kapcsolódnak egyszerre a lakásban.

De az sem mellékes, hogy a felvételek a minőség megtartása mellett kisebb fájlmérettel tárolhatók. Az intézet közleménye szerint egy 90 perc hosszú, 4K-s minőségű videó mérete a jelenlegi, H.265/HEVC kodeket használva 10 gigabájt – az újjal mindössze 5 gigányi fájlmérettel számolhatunk.

A H.266/VVC kodek kidolgozásában részt vett mások mellett az Apple, az Ericsson, az Intel, a Huawei, a Microsoft, a Qualcomm és a Sony is. A 34 technológiai vállalatot tömörítő Media Coding Industry Forum (MC-IF), amely licenceli majd a technológiát, jelenleg azon dolgozik, hogy az mihamarabb elérhetővé váljon az okostelefonoktól a számítógépeken át a televíziókig minél több új készülékben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.