Különleges új drónokat helyezne szolgálatba az amerikai hadsereg. A rotoros eszközök a levegőben, repülés közben váltogatnák a szárnyuk hosszát.
Egy június közepén tartott online konferencián elhangzottak szerint az amerikai hadsereg hamarosan olyan drónokat helyezhet szolgálatba, melyek alakváltó képességgel rendelkeznek: a rotoros eszközök repülés közben változtatnák a szárnyuk hosszát, hogy leszállás nélkül tudják őket felkészíteni egy hosszabb vagy rövidebb útra.
Néhány drón eleve nagyobb lapátokkal rendelkezik, ami nem mindig előnyös: hosszabb utak esetében bár valóban hatékony ez a megoldás, a manőverezés már egész más kérdés, arra ugyanis már kevésbé alkalmas. (Egy katonai drón esetében pedig feltételezhető, hogy néha igenis gyors mozgásokra van szükség.) Ezen a problémán segíthet a már említett fejlesztés, amellyel még a levegőben, szolgálat közben "alakot válthatna" a drón.
A kutatók szerint a munka azért is nehéz, mert az alakváltó járművek könnyen elveszíthetik az egyensúlyukat, a rendszer instabillá válhat, az eszköz pedig lezuhanhat. A feltalált megoldás azonban lehetővé teszi, hogy a szárnyak deformációja a már említett probléma nélkül menjen végbe, és a már létező technológiákhoz képest sokkal gyorsabb idő alatt.
Az alakváltás technikáját az amerikai hadsereg újfajta harci képességeket kutató laboratóriuma, valamint a Texas A&M Egyetem kutatói dolgozták ki. Egy folyadékalapú szerkezetről van szó, amely tulajdonsága miatt képes változtatni a felépítésén.
Az amerikai hadsereg közlése szerint a technológia jövőre kerülhet olyan állapotba, hogy elkészülhessenek az első, azt használó egységek. A műszereket egyébként főleg megfigyeléses munkára használnák a katonák, vagyis mindenképp olyan helyzetben, amikor terepre kell menni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.