A felhasználók szempontjából több mint nyugtalanító javaslatot vinne az amerikai törvényhozók elé három politikus.
Három amerikai republikánus szenátor, Lindsey Graham, Tom Cotton és Marsha Blackburn azt szeretnék elérni, hogy a technológiai cégek ne alkalmazzanak olyan titkosítási módszereket, amelyek mögé nem láthat be a hatóság – írja a ZDNet. Ha megszavaznák az elképzelést, az azt is jelentené, hogy
a felhasználókat többé nem védhetné végpont-végpont közti titkosítás.
Az említett módszer lényege, hogy a kommunikáció – például egy csevegéskor az üzenetek – titkosított formában jutnak el az egyik felhasználótól a másikig. A titkosítás feloldását lehetővé tévő kulcs a fogadó eszközén található, így kisebb az esély arra, hogy a hackerek bele tudnak hallgatni a beszélgetésbe. Emiatt pedig a szolgáltatást kínáló cég sem tud ránézni, hogy miről folyik a csevegés.
A három szenátornak pont ez a problémája. Szerintük ugyanis a titkosítás a bűnözőket védi, a technológia miatt ugyanis nem, vagy csak nagyon nehezen tudják teljesíteni a cégek a hatóságoktól érkező adatigényléseket. Nemrég pont erről folyt a vita: a Zoom csak az előfizetőinél akarta alkalmazni a végpont-végpont közti titkosítást, mondván, a bűnözők úgysem regisztrálnak, csak a szolgáltatás ingyenes verzióját használják. Végül azonban olyan nagy volt a felháborodás, hogy a cég vezetése meggondolta magát.
A tövényjavaslat változtatna a jelenlegi módszeren: ha a bíróság elrendeli, a titkosított adatokhoz hozzáférést kellene adnia az adott (amerikai) vállalatnak. Ennek értelmében olyan titkosítást kellene használniuk, amit szükség esetén bármikor fel lehetne törni, ami több szempontból is aggasztó. Egyfelől a hackereknek is könnyebb dolguk lenne, ha valamilyen személyes információt akarnának kihalászni a beszélgetésekből, másfelől
lehetőséget teremtene a megfigyelésre is.
Ugyanakkor a törvénytisztelő állampolgárokat nem érné nagy veszteség, a technológia miatt ugyanis nem lett sokkal biztonságosabb az életünk – vélekedtek a szenátorok, akik úgy látják: az okoseszközök a bűnözőket is képesek megvédeni. A törvénytervezet szövegét egyelőre nem tették közzé, így nem tudni, pontosan mi áll benne, és azt sem, mikor akarják azt beterjeszteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.