A Timecraft névre keresztelt mesterséges intelligencia elemezte, hogy a timelapse videók alapján hogyan készül egy festmény, majd a látottak alapján megpróbálta újra megalkotni azokat.
Egy-egy híres festő alkotását látva az ember gyakran elgondolkodik azon, vajon hogyan készíthette a művét az illető. Jó lenne egy pillanatra visszamenni az időben, hogy lássuk, amint van Gogh vagy épp Monet kezében jár az ecset. Ez sajnos nem lehetséges, ám a Massachusettsi Műszaki Egyetem komputertudomány és mesterséges intelligencia részlege (MIT CSAIL) egy speciális algoritmus segítségével mégis megpróbálja az embert visszavinni a múltba.
A szakemberek természetesen nem az időutazáson dolgoznak. Egy olyan gépi tanuló algoritmust készítettek el, amely a festmények elemzésével képes azt megmondani, hogy miként készülhettek, majd ecsetvonásról ecsetvonásra újra végigmenni a folyamaton.
[Megnézett 600 órányi videót, és látja a jövőt]
A Timecraft névre keresztelt mesterséges intelligenciának 200 olyan timelapse videót mutattak meg, amiben egy-egy festmény elkészülte volt látható. Ezután a gép feladata az volt, hogy a neurális hálózatára támaszkodva bontsa elemeire a képeket, és próbálja meg újra megalkotni azokat. Miután ez sikerült, olyan képekre is ráeresztették, amiről korábban nem látott videót.
Bár az eredmény még nem tökéletes, az algoritmus így is meglepően hatékony.
A kutatók szerint az algoritmus még fejlesztésre szorul, de a jövőben hatékony oktatási eszköz lehet belőle azok számára, akik a művészetekről és a festészetről szeretnének többet megtudni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.