Tech hvg.hu 2020. június. 02. 16:03

Hivatalos: egy Föld-szerű bolygó van a "közelünkben"

Immár biztos, hogy egy, a Földre nagyon hasonlító bolygó kering a Naphoz legközelebbi csillag, a Proxima Centauri körül.

A csillagászok hosszú ideje vizsgálják már a Proxima Centaurit, amely egy igen érdekes vörös törpe a Kentaur csillagképben. 2016-ban a kutatók arra figyeltek fel, hogy a csillag körül egy Föld-szerű, sziklás bolygó keringhet, ám elméletüket csak most, négy évvel az első adatok beérkezése után sikerült bizonyítani – írta az IFLScience.

A Proxima b 4,2 fényévre helyezkedik el tőlünk, vagyis csak relatíve közel – ahhoz azért igen messze van, hogy embert küldjünk a felfedezésére. Ez már csak azért sem lehetséges, mert a bolygón a csillagához való közelsége miatt a röntgensugárzás mértéke 400-szor erősebb, mint a Földön. A planéta attól Föld-szerű, hogy az úgynevezett lakhatósági zónán belül helyezkedik el, ami elvben lehetségessé teszi, hogy bizonyos részein a víz folyékony halmazállapotú legyen.

A bolygót a Chilében található La Silla obszervatórium munkatársai detektálták először. A több teleszkóppal is rendelkező állomást az Európai Déli Obszervatórium működteti. Miután a kutatók biztató adatokat kaptak a felfedezésről, a HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) nagy pontosságú spektrográffal, majd pedig az Európai Unió újgenerációs színképelemző műszerével, az ESPRESSO-val is megvizsgálták. A két berendezés pedig igazolta, hogy az objektum egy exobolygó.

A bolygó létezése mellett néhány vele kapcsolatos információt is sikerült igazolniuk a csillagászoknak. Az egyik, hogy a Proxima b kicsivel több mint 11 földi nap alatt kerüli meg a csillagát, és sokkal közelebb helyezkedik el a fényforrásához, mint a Merkúr a Naphoz. A felszíni hőmérséklete a kutatók szerint a Földével megegyezőnek tűnik. A légköri összetétele még ismeretlen, de az új adatok birtokában talán ezt is sikerül majd meghatározni.

A NASA 2017-ben azt közölte, hogy 2069-re juthatunk el arra a technológia szintre, hogy űrszondát lehessen küldeni a rendszerbe, így pedig a bolygóhoz is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról