Tech hvg.hu 2020. május. 21. 08:03

Tízszeresére erősíti a wifit a filléres okosfal

A paravánszerű berendezés nemhogy akadályozza, kifejezetten felerősíti a jelet, így segít abban, hogy a ház minden pontján stabil legyen a wifi-kapcsolat.

Nem csak az új koronavírus-járvány miatt home office-ba kényszerült munkavállalók okán válik egyre sürgetőbbé a vezeték nélküli jelek hatékonyabb továbbítása, a megnövekedett terhelésért a háztartásokban a gyarapodó IoT-eszközök száma is felel.

Az általános tendencia az, hogy az antennák, amik az internetes jelek továbbítására szolgálnak, vagy az adó (router), vagy a vevő (telefon, laptop) készülékbe vannak beépítve. Míg a legtöbb jelerősítő megoldás ezeket az eszközöket próbálja bővíteni, abba a nehézségbe ütköznek, hogy egyre csökken ezek mérete, így kevesebb hely jut az antennaátalakításoknak is.

[Mit tehetek, ha lassú otthon a wifi?]

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói ahelyett, hogy az adó- és vevőkészülékeket fejlesztették volna, egy külső, független okosfelületet terveztek erre a célra. Az RFocus egy több mint 3000 antennából álló rendszer, amely fejlesztői szerint képes a tízszeresére javítani a jelerősséget. A szárítóra felcsíptetett algalapokra hasonlító találmány programozásától, beállításától függően képes a jeleket felerősítve továbbítani, vagy éppen visszaverni.

Fotó: MIT

A kutatók szerint a rendszer a wifi tartományának kibővítésére szolgálhat gyárakban és raktárakban, ahol nagy területen számos műszert és gépet kell közös hálózaton összekötni és működtetni. A kutatásban részt vevő Hari Balakrishnan professzor szerint az ilyen típusú technológia meglehetősen drága, emellett rendkívül energiaigényes a működtetése. Az RFocus előállítása azonban jóval olcsóbb, a felület csak szoftveresen vezérelt, jelfeldolgozás nem történik vele, az antennák pedig néhány centes tételt jelentenek.

[Ha otthon gyorsítana: mutatjuk, mennyivel jobb a wifi 6]

Nem az MIT kutatói az elsők, akik ilyen technológiával kísérleteznek. A Princetoni Egyetemen Kyle Jameison professzor vezette tudóscsoport hasonló "falas" megoldásban látta a jövőt, az ő LAIA nevű műszerük szintén a beltéri jelerősítésen dolgozik, ám nem ennyire egyszerű és költséghatékony módon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.