Tech hvg.hu 2020. május. 21. 08:03

Tízszeresére erősíti a wifit a filléres okosfal

A paravánszerű berendezés nemhogy akadályozza, kifejezetten felerősíti a jelet, így segít abban, hogy a ház minden pontján stabil legyen a wifi-kapcsolat.

Nem csak az új koronavírus-járvány miatt home office-ba kényszerült munkavállalók okán válik egyre sürgetőbbé a vezeték nélküli jelek hatékonyabb továbbítása, a megnövekedett terhelésért a háztartásokban a gyarapodó IoT-eszközök száma is felel.

Az általános tendencia az, hogy az antennák, amik az internetes jelek továbbítására szolgálnak, vagy az adó (router), vagy a vevő (telefon, laptop) készülékbe vannak beépítve. Míg a legtöbb jelerősítő megoldás ezeket az eszközöket próbálja bővíteni, abba a nehézségbe ütköznek, hogy egyre csökken ezek mérete, így kevesebb hely jut az antennaátalakításoknak is.

[Mit tehetek, ha lassú otthon a wifi?]

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói ahelyett, hogy az adó- és vevőkészülékeket fejlesztették volna, egy külső, független okosfelületet terveztek erre a célra. Az RFocus egy több mint 3000 antennából álló rendszer, amely fejlesztői szerint képes a tízszeresére javítani a jelerősséget. A szárítóra felcsíptetett algalapokra hasonlító találmány programozásától, beállításától függően képes a jeleket felerősítve továbbítani, vagy éppen visszaverni.

Fotó: MIT

A kutatók szerint a rendszer a wifi tartományának kibővítésére szolgálhat gyárakban és raktárakban, ahol nagy területen számos műszert és gépet kell közös hálózaton összekötni és működtetni. A kutatásban részt vevő Hari Balakrishnan professzor szerint az ilyen típusú technológia meglehetősen drága, emellett rendkívül energiaigényes a működtetése. Az RFocus előállítása azonban jóval olcsóbb, a felület csak szoftveresen vezérelt, jelfeldolgozás nem történik vele, az antennák pedig néhány centes tételt jelentenek.

[Ha otthon gyorsítana: mutatjuk, mennyivel jobb a wifi 6]

Nem az MIT kutatói az elsők, akik ilyen technológiával kísérleteznek. A Princetoni Egyetemen Kyle Jameison professzor vezette tudóscsoport hasonló "falas" megoldásban látta a jövőt, az ő LAIA nevű műszerük szintén a beltéri jelerősítésen dolgozik, ám nem ennyire egyszerű és költséghatékony módon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.