Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) összesen 2 TB lopott adatra bukkant Sanix eszközein, miután sikerült elkapni a hackert.
A hackerek a legtöbb esetben nem saját felhasználásra lopnak felhasználói adatokat. Ezeket vagy a megbízójuknak adják át, vagy értékesítik a feketepiacon. Így akart tenni a Sanix becenéven ismert hacker is, aki 773 millió e-mail-címen szeretett volna túladni. Csakhogy a nagy üzlet helyett az Ukrán Biztonsági Szolgálat kopogtatott az ajtaján.
A szervezet bejelentése szerint Sanix a 773 millió e-mail-cím mellé 21 millió egyedi jelszót is kínált. Az általa eladni kívánt adatbázis 87 GB-os volt, ám a hatóság szerint ez csupán töredéke annak, amit a támadásai során összelopott: további hét adatbázisa is volt, amelyekben az Európai Unió, valamint Észak-Amerika polgárainak személyes és pénzügyi adatait tárolta.
A hatóság a házkutatás során lefoglalta Sanix eszközeit, azokkal az adattárolókkal együtt, amelyeken összesen 2 TB lopott információ volt. Volt ezekben minden, a bankkártyák PIN-kódjaitól kezdve az e-mail-címeken át egészen a kriptovaluták tárolására alkalmas tárcák adataiig.
Brian Krebs kiberbiztonsági szakértő a Krebs On Security nevű blogján azt írta, az adatok többsége többéves volt, így lehetséges, hogy azok egy része már elavult. Ettől függetlenül volt olyan, amit sikerült értékesítenie: a hatóságok szerint nemrég egyetemekhez való hozzáféréseken, valamint a kaliforniai San Bernardino vezetésének egyik VPN-fiókján is túladott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.