Az Apple mobileszközeit a cég saját chipkészlete hajtja. Valami hasonlóra készülnek most a Google-nél is.
A legújabb hírek szerint a Google 2021-es Pixel-modelljeibe már saját chipkészletek kerülnének. Mielőtt valaki elcsodálkozna ezen, azt tudni kell, hogy a keresőóriás nem idegen területre merészkedik, a saját fejlesztésű Pixel Visual Core képfeldolgozó processzor került a Pixel 2 és Pixel 3 sorozatba, a Pixel 4-esbe pedig a gépi tanulást kihasználó Neural Core jelent meg.
Az Axios jelentése alapján most viszont jelentős előrelépés történt a saját lapkakészlet fejlesztésében is. A Whitechapel kódnevű áramkört a Samsunggal közösen fejlesztik, és 5 nm-es technológiát használnak hozzá. A Google már meg is kapta a chip első működőképes változatát. Csak összehasonlításképpen: a Qualcomm jelenlegi legaktuálisabb mobil platformja, a Snapdragon 7 nm-es technológiával készül, bár a következő modellnél valószínűleg ott is átállnak az 5 nm-re.
A lapkakészletben állítólag nyolc ARM-mag lesz, és a Google gépi tanulási technológiájához fejlesztett funkciói is lesznek. A funkciók egy része a Google Assistant teljesítményének és „mindig bekapcsolt” képességeinek javítására szolgálna. A Qualcomm is kínál hasonló funkciókat Snadragon lapkakészletén, logikusnak tűnik tehát a Google ez irányú lépése.
Az említett forrás szerint a Google már 2021-ben felhasználhatja házon belüli megoldását a Pixel telefonokban, sőt az új áramkörök akár a Chromebookokban is megjelenhetnek. Ez a megoldás mindenképp kellemetlen lenne a Qualcomm számára, amely jelenleg a Pixel telefonok lapkakészleteit is szállítja. Viszont – jegyzi meg az idézett forrás – sok minden történik egy lapkakészletben, beleértve a mag feldolgozási képességét, a grafikát, a kommunikációt és más funkciókat, és bármelyik terület hiányossága arra kényszerítheti a Google-t, hogy maradjon jól bevált chipgyártójánál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.