Az elektromos autók akkumulátorának közösségi felhasználása, demokratikus zöld energia, a napelemek telepítésének helyét optimalizáló rendszer és a telefont a sétálás közben keletkezett mozgási energiával folyamatosan töltő tok is szerepel a negyedik MVM Edison startupverseny döntőjébe került projektek között. A programban akár 50 millió forintos magvető befektetést is nyerhetnek a legjobbak.
Negyedik alkalommal hirdette meg startupversenyét az MVM Csoport, és úgy tűnik, az ötletgazdák igencsak megkedvelték a programot: idén rekordszámú, 220 pályázat érkezett. A szervező közlése szerint a kezdeményezés célja, hogy az újító ötletek megvalósulásához szakértői segítséget és akár befektetést is nyújtson, felkutatva a jövő legígéretesebb, kreatív, piacképes fejlesztéseit.
Az innovatív ötletek közül szakmai zsűri választotta ki a legjobb 8 pályázó csapatot, akik a második forduló komplex, nyolchetes képzési programjában vesznek majd részt – a kialakult járványügyi helyzetre tekintettel ezúttal online, április 6. és május 19. között. A csapatok a képzés során betekintést nyerhetnek a startupok világába, megismerhetik az ott használatos nyelvet és kifejezéseket, üzleti, kommunikációs ismereteket, készségeket sajátíthatnak el. A szakértői mentorprogram célja, hogy segítséget nyújtson az ötlet továbbfejlesztésében, piacra vitelében, mégpedig az alábbi csapatoknak.
A Charge 'n Roll ötletének lényege az elektromos autók akkumulátorában tárolt energia közösségi alapon történő megosztása egy mobilapp segítségével. Szerintük a közlekedési eszközök fejlődését az infrastruktúra fejlődésének is le kell követnie és a töltőállomások kiépítését is meg kell oldani. Erre kínál megoldást a Charge 'n Roll.
A Project Heline-t két gimnáziumi barát találta ki, akik mára mérnöki és üzleti tanulmányokat végeztek. Koncepciójuk lényege a zöld energiához való hozzáférés demokratizációja egy digitális peer-to-peer platform segítségével.
A Rollin Technologies nevű csapat ötletével indukciós töltőállomásokat szeretne megvalósítani a napjainkban egyre elterjedtebb elektromos rollerek számára.
A Solar DAO blockchain technológiával teszi lehetővé a legapróbb befektetést is megújuló energiás projektekbe. A crowdfundinghoz hasonló elven működő demokratikus befektetési alap a napenergiatermelés adaptációját hivatott gyorsítani.
A Kőmérő tagjai már két éve dolgoznak együtt különböző térinformatikai projekteken, a csapat egyik tagja fotogrammetriai szakember és 3D modellező, másikuk pedig adatbázis- és szoftverfejlesztő. Az általuk kitalált MyEnerGIS szolgáltatás a térinformatika eszközpalettáját felhasználva optimalizálja a napelemek telepítésének helyét. A MyEnerGIS a jövőbeli felhasználóknak információt nyújt többek között olyan kérdésekben, mint például hova érdemes napelemet telepíteni vagy egyáltalán megérné-e azt felszereltetni.
A Walk'2'Watt csapat alapkoncepciója egy olyan telefontok kifejlesztése, amely felhasználói beavatkozás nélkül képes okostelefonok töltésére. A speciális műanyagból készült tok a mozgás és a használat közben keletkező súrlódási energiát alakítja át elektromos árammá, amely a tokban elhelyezett lítium-polimer alapú akkumulátoron keresztül a telefon folyamatos töltését biztosítja.
Az AiVenture csapat 2017 októberében kezdett el együtt dolgozni, akkor személyre szabott chatbotokat fejlesztettek, ezzel a tapasztalattal kezdtél el a saját termékük fejlesztését. Mára létrehozták Amandát, az operációs rendszert, melyet speciálisan irodák és hotelek, azaz recepciókon történő feladatok automatizálására találtak ki.
A PiggyBanx csapat egy olyan applikációt dolgozott ki, amely segít pénzt megtakarítani. Alapfeltevésük, hogy a megtakarítást kényszerként élik meg az emberek, ezen az érzésen segít Piggy, a virtuális malacpersely. Piggy megoldást ad a rendszeres napi szintű megtakarításokra, ráadásul az élmény egy új szintre emelkedik a bankolásban.
A képzési programot követően a nyolc csapat a döntőben, szakmai zsűri előtt mutathatja be projektjét. A korábbi gyakorlattól eltérően idén első, második és harmadik helyezettet is hirdet majd a zsűri. Az első három helyezett csapat három, kettő, illetve egymillió forint támogatást kap, mindhárom csapat részt vehet a Lisszabonban megrendezett Web Summit 2020 rendezvényen, illetve nyertes csapatok minden tagja egyéves LinkedIn Premium Business előfizetést is kap. A legjobbaknak emellett a későbbiekben esélye lehet egy, legfeljebb 50 millió forint értékű magvető befektetés elnyerésére az MVM Csoport inkubátor cége, a Smart Future Lab Zrt. segítőivel, akik azon lesznek, hogy ötleteik befektetésre érett, „startup-ready” termékekké, szolgáltatássá nőhessék ki magukat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.