Egyes társaságok járatai akkor is a levegőbe emelkednek, ha – most például a koronavírus-járvány kapcsán kialakult félelem és óvintézkedések miatt – senki nem ül a gépen.
Hiába álltak le bizonyos járatok a hónapok óta terjedő koronavírus miatt, egyes európai légitársaságok akkor is elindítják repülőiket, ha azokon senki nem foglal helyet. A "szellemjáratok" akkor is szennyezik a környezetet, ha a személyzeten kívül szó szerint nincs rajtuk senki – írta a jelenségről a Gizmodo azt is megmagyarázva, miért van szükség erre.
A furcsa szokás egy régóta változatlan európai szabályozásra vezethető vissza, melyben az is szerepel, hogy ha a társaságok bármely okból nem használják ki a fel- és leszállásra szánt időpontokat (résidőket), akkor elveszíthetik azokat.
A résidő (angol nevén "slot") alatt a repülők adott időben történt le-, illetve felszállási jogát értjük, mely természetesen egy adott repülőtérre vonatkozik és a légikikötő használatának lehetőségét is magában foglalja. E paraméter rendkívül fontos a társaságok számára, üzleti sikerük múlhat azon, hogy jó időpontokat tudjanak megszerezni és megtartani, ezen múlik ugyanis, hogy az utasok számára kényelmes időben tudják-e indítani járataikat.
[Különleges repülőgép landolt ma Budapesten – fotók]
Ha egy társaság elveszít egy ilyen slotot, akkor az a konkurenciájához is kerülhet, ami pedig akár rövid távon is komoly problémát okozhat. Ezért még mindig jobban megéri szellemjáratokat reptetni. Persze olyan társaságok is akadnak, melyek nem szeretnék tovább folytatni ezt a látszólag értelmetlen tevékenységet. A brit közlekedési miniszter, Grant Shapps a minap például azt közölte: a szabály felfüggesztését fogja kérni az illetékesektől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.