Az Android fejlesztői 2019-ben már nem adtak ki biztonsági frissítést az Android 7.0-nál régebbi operációs rendszert futtató eszközökre. Ez azért komoly probléma, mert jelenleg a világ összes androidos készülékének 42,1 százalékán fut ennél sokkal régebbi szoftver.
Több mint egymilliárd androidos készülék lehet potenciális célpont a hackerek számára, mert az operációs rendszer már nem kap biztonsági frissítéseket – derül ki a brit fogyasztóvédelmi szervezet, a Which? legújabb tanulmányából. A sérülékenység miatt a bűnözők ellophatják a felhasználók adatait vagy épp zsarolóvírussal fertőzhetik meg az adott eszközt, de másfajta vírussal és módszerrel is megtámadhatják azt.
A BBC beszámolója szerint bárki érintett lehet, aki
2012-ben vagy annál korábban kiadott androidos készüléket használ.
A Google adatai szerint a világ összes androidos eszközének nagyjából 42,1 százaléka futtatja az Android 6.0-ás rendszert vagy annál korábbi verziót. Ugyanakkor 2019-ben az Android 7.0-nál régebbi operációs rendszerek már nem kaptak biztonsági frissítéseket. Ha a Which? számításai helyesek, akkor ez azt jelenti, hogy
5 androidos felhasználó közül kettő potenciális célpont lehet a hackerek számára.
A szervezet összesen öt készülék,
- a Motorola X,
- a Samsung Galaxy A5,
- a Sony Xperia Z2,
- az LG/Google Nexus 5, valamint
- a Samsung Galaxy S6
segítségével tesztelte le, hogy az azokon futó Android-verziók mennyire biztonságosak. Arra kérték a vírusirtókkal foglalkozó AV Comparatives nevű céget, hogy próbálják meg malware-rel megfertőzni a mobilokat. Kiderült, amellett, hogy mindegyiknél sikerrel jártak, volt olyan eszköz is, amire többféle kártékony kódot is fel tudtak tenni.
A Which? szerint mindezt a Google-nek is jelezték, ám a cég nem tett semmilyen olyan lépést, ami azt mutatná, van egy tervük a felhasználók védelmére. A vállalat nem reagált a BBC megkeresésére sem.
Kate Bevan, a szervezet egyik szakembere szerint ijesztő azt látni, hogy egy drága androidos készülék ilyen hamar védtelenné válhat. Szerinte a Google-nek, a gyártóknak és a kormányzatoknak is lépnie kellene annak érdekében, hogy csökkentsék az eszközök – és ezzel együtt a felhasználók sebezhetőségét.
Az ön készüléke is érintett? Így nézheti meg:
- Ha a mobilján az Android 7.0, vagy annál régebbi verzió fut, akkor próbáljon egy újabb verzióra váltani. Ezt a Beállítások - Rendszer - Rendszerfrissítés menüpontban teheti meg.
- Ha a mobil operációs rendszerét nem lehet frissíteni, akkor potenciális célpont lehet az eszköz, főleg, ha Android 4.0-át, vagy annál korábbi változatot futtat. Emiatt érdemes figyelni rá, hogy csak megbízható applikációt töltsön le a Play áruházból.
- Ha gyanús SMS-t vagy másfajta üzenetet kap, inkább ne nyissa meg.
- Készítsen biztonsági másolatot a készüléken tárolt adatokról.
- Telepítsen valamilyen mobilra készült vírusirtót a telefonra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.